Czym jest woskowina w uchu i jaką pełni funkcję?

Woskowina uszna jest naturalną substancją, która pełni ważne funkcje w organizmie. Jej zadaniem jest nawilżenie przewodu słuchowego, jego ochrona przed zanieczyszczeniami i bakteriami, a także utrzymywanie czystości. Dowiedz się, jaki powinna mieć kolor i co zrobić, jeśli zmieni się jej wygląd.

Spis treści:

  1. Czym jest woskowina w uchu?
  2. Skąd bierze się woskowina w uszach?
  3. Czy woskowina uszna spełnia jakieś funkcje w organizmie?
  4. Jak wygląda woskowina w uchu: kolory woskowiny a stan zdrowia
  5. Zatkane ucho woskowiną: jak się objawia i do czego może prowadzić?
  6. Czym rozpuścić woskowinę w uchu?
  7. Czy można zapobiec nagromadzeniu woskowiny w uchu?
  8. Woskowina uszna: podsumowanie informacji

Czym jest woskowina w uchu?

Woskowina wytwarzana jest w uchu zewnętrznym. Jest to oleista substancja o żółtym lub delikatnie brązowym zabarwieniu. Zazwyczaj posiada kwaśne pH (ok. 6), dzięki czemu chroni narząd słuchu przed namnażaniem się bakterii. Woskowina stanowi fizjologiczną, naturalną i integralną część uszu. Jej nadmierne usuwanie może być tak samo niebezpieczne, jak jej nadmiar.

>> Sprawdź: Budowa i funkcje ucha. Z czego składa się ludzkie ucho?

Skąd bierze się woskowina w uszach?

W skład woskowiny wchodzą różne związki, które są efektem pracy gruczołów łojowych i potowych zlokalizowanych w przewodzie słuchowym. Ponadto w woskowinie znajdziesz złuszczone komórki naskórka wyścielającego przewód słuchowy. Proces wydzielania woskowiny jest ciągły, co świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu narządów słuchu.

Czy woskowina uszna spełnia jakieś funkcje w organizmie?

Woskowina uszna jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania przewodu słuchowego. Do jej zadań należy:

  • nawilżanie nabłonka
  • przeciwdziałanie nadmiernemu wysychaniu,
  • ochrona przed podrażnieniami,
  • oczyszczanie przewodów słuchowych,
  • działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Jednak najważniejszą rolą woskowiny jest naturalne oczyszczanie przewodu słuchowego. Codziennie do ucha dostają się zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz, a wraz z nimi różne patogeny, które mogą wywołać infekcje uszu.

>> Przeczytaj: Infekcje – reakcja organizmu na zakażenie

Jak wygląda woskowina w uchu: kolory woskowiny a stan zdrowia

Prawidłowy kolor woskowiny w uchu to żółty lub jasnobrązowy. Niekiedy może on przybierać inną barwę, co nie zawsze jest powodem do niepokoju. Warto jednak wiedzieć, jaki kolor woskowiny usznej wymaga konsultacji lekarskiej.

Czarna woskowina w uchu

Czarna woskowina zazwyczaj nie świadczy o niczym poważnym. Pojawia się, kiedy w uchu jest jej nadmiar. Może również wskazywać na to, że w przewodzie słuchowym zalega stara lub zanieczyszczona woskowina. Niepokój powinna wzbudzić krew, która po zaschnięciu również może być czarna. Jest to wskazanie do pilnej konsultacji lekarskiej.

Biała, sucha woskowina w uszach

Biała woskowina w uchu u niektórych osób jest naturalnym kolorem i nie jest powodem do niepokoju. Może być również sucha i łuszcząca się, co także jest naturalnym zjawiskiem.

Jasny kolor może również świadczyć o niedoborze lipidów, które biorą udział w produkcji woskowiny. Sucha, biała woskowina uszna może również świadczyć o grzybicy, dlatego, jeśli taką zauważysz, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Zielona woskowina w uchu

Zielona woskowina w uchu wskazuje najczęściej na obecność bakterii. Może jej towarzyszyć nieprzyjemny zapach, a także inne dolegliwości, jak ból głowy i stan podgorączkowy. Wymaga pilnej interwencji lekarskiej i włączenia odpowiedniego leczenia.

Brak woskowiny w uszach

Brak woskowiny usznej najczęściej świadczy o procesie zapalnym w zewnętrznej części przewodu słuchowego. W jego przebiegu dochodzi do niszczenia gruczołów łojowych, co skutkuje zahamowaniem wytwarzania woskowiny. Niekiedy brak woskowiny w uchu może być cechą genetyczną.

Zatkane ucho woskowiną: jak się objawia i do czego może prowadzić?

W wyniku nagromadzenia się woskowiny powstaje czop w przewodzie słuchowym. Jego pojawienie się może przebiegać bezobjawowo, ale również mogą wystąpić:

  • zaburzenia słuchu,
  • uczucie zatkania,
  • szumy uszne,
  • zawroty głowy,
  • uczucie rozpierania ucha,
  • świąd.

Długo zalegająca, twarda woskowina w uchu może prowadzić do chorób przewodu słuchowego zewnętrznego, a nawet przejściowej utraty słuchu. Niekiedy dolegliwości mogą się nasilać, głównie po kąpieli czy pływaniu, kiedy do ucha dostaje się woda.

Posiew z ucha zewnętrznego (tlenowo) banerek

Czym rozpuścić woskowinę w uchu?

Woskowinę w uchu można rozpuścić samodzielnie przy pomocy preparatów z apteki. Zazwyczaj są to krople lub spraye na bazie olejów, lub roztworów wodnych. Ich zadaniem jest zmiękczenie woskowiny i ułatwienie jej usunięcia.

Można również udać się do laryngologa, który przy pomocy specjalnych narzędzi lub irygatora usunie czop woskowinowy. Niekiedy konieczne jest powtórzenie zabiegu lub wykorzystanie kilku metod w różnych odstępach czasowych. Podczas usuwania woskowiny usznej należy pamiętać, aby nie uszkodzić błony bębenkowej, ponieważ może to wiązać się z niedosłuchem i wymagać długotrwałego gojenia.

Czy można zapobiec nagromadzeniu woskowiny w uchu?

Prawidłowa higiena uszu pozwala ograniczyć nagromadzenie woskowiny. Nie należy do tego używać patyczków higienicznych, ponieważ można łatwo uszkodzić błonę bębenkową. Można je zastosować jedynie do czyszczenia zewnętrznej części ucha. Do bezpiecznego usuwania woskowiny z przewodu słuchowego zewnętrznego należy używać dedykowanych środków.

Nadmierna woskowina w uszach może również się tworzyć podczas stosowania aparatów słuchowych lub noszenia słuchawek dousznych. Takie osoby powinny w szczególności zwrócić uwagę na higienę uszu i dbać o czystość urządzeń.

>> To może Cię zainteresować: Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci – jeden z najczęstszych problemów małych dzieci

Woskowina uszna: podsumowanie informacji

Woskowina uszna jest naturalną substancją niezbędną do nawilżania i ochrony przewodu słuchowego przed zanieczyszczeniami. Zdrowa powinna być żółta lub jasnobrązowa. Jakiekolwiek zmiany w jej kolorze warto skonsultować z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o stanie zapalnym lub infekcji grzybiczej. Nie zwlekaj z badaniami ani wizytą u laryngologa, zwłaszcza jeśli towarzyszą Ci niepokojące objawy.

Opieka merytoryczna: lek. Kacper Staniszewski


Bibliografia

  1. P. Kudłacz, Czop woskowinowy – podsumowanie wytycznych American Academy of Otolaryngology,  „Otolaryngology – Head and Neck Surgery” 2017, v. 156.
  2. B. Latkowski, „Otorynolaryngologia”, PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017.
  3. M. Jabłoński, Prawidłowa higiena uszu, „Lek w Polsce”, 2023, vol.33, s. 18-23.
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Kosmetolog i psychodietetyk, stale rozwijająca swoją wiedzę z zakresu wpływu suplementacji diety na stan skóry oraz psychologicznych aspektów leczenia otyłości. Obecnie w trakcie pogłębiania zagadnień z zakresu trudności w odżywianiu u osób z ADHD. Autorka wielu publikacji z dziedziny kosmetologii, dietetyki i zdrowego trybu życia.

Social

88,235FaniLubię
3,663ObserwującyObserwuj
18,200SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też