Zgaga jest objawem, a nie chorobą, to bardzo ważna kwestia o której watro pamiętać. Najczęściej jest spowodowana przez chorobę refluksową przełyku. Co warto wiedzieć na temat tego symptomu?
Spis treści:
- Czy zgaga jest niebezpieczna?
- Zgaga: objawy
- Od czego jest zgaga? Przyczyny uczucia pieczenia
- Jak długo może utrzymywać się zgaga?
- Jak pozbyć się zgagi?
- Zgaga – często zadawane pytania
Czy zgaga jest niebezpieczna?
Zgaga jest objawem, który występuje w przebiegu choroby refluksowej przełyku. Chociaż sporadycznie występująca nie musi świadczyć o tym schorzeniu, to nawracająca zgaga powinna skłonić do wizyty u lekarza gastrologa.
Sporadyczna zgaga zazwyczaj nie powoduje poważnych zmian w obrębie przełyku. Należy jednak wspomnieć, że powtarzające się jej epizody mogą prowadzić do występowania nieprawidłowości w obrębie przełyku. Zaliczamy do nich występowanie nadżerek lub owrzodzeń, które mogą być stwierdzone podczas badania endoskopowego przełyku.
>> Przeczytaj: Objawy raka przełyku. Przyczyny, diagnostyka i leczenie nowotworu
Zgaga: objawy
Zgaga jest opisywana jako nieprzyjemne uczucie palenia i pieczenia za mostkiem (czyli w obrębie klatki piersiowej) lub w okolicy przełyku. U niektórych osób te odczucia mogą promieniować aż w kierunku gardła. Objawom tym może towarzyszyć także uczucie kwaśnego smaku w jamie ustnej.
Zgaga należy do najczęstszych symptomów (tak zwanych symptomów przełykowych) choroby refluksowej przełyku. Innym, przełykowym symptomem choroby refluksowej przełyku są tak zwane regurgitacje.
Pamiętaj: Zgaga może także pojawiać się po spożyciu określonych pokarmów i nie zawsze jej występowanie świadczy o nieprawidłowościach ze strony układu pokarmowego. |
Chociaż dolegliwości towarzyszące zgadze są dość charakterystyczne, to warto wiedzieć, że również inne poważne schorzenia, takie jak choroba wieńcowa, mogą dawać podobne objawy. Dlatego, jeśli występuje u Ciebie zgaga, konieczne umów się na wizytę do lekarza gastrologa w celu wykonania niezbędnych badań, aby poznać przyczynę występowania zgagi oraz wykluczyć poważne schorzenia pochodzące na przykład z układu sercowo-naczyniowego.
To może Cię zainteresować:
>> Nadkwasota żołądka (nadkwaśność): objawy, przyczyny i leczenie
>> Niedokwasota żołądka, czym jest i jakie daje objawy? Przyczyny, dieta, leczenie
Od czego jest zgaga? Przyczyny uczucia pieczenia
Zgaga jest objawem, który występuje u osób zmagających się z chorobą refluksową przełyku. To schorzenie, które w większości przypadków spowodowane jest nieprawidłowym funkcjonowaniem zwieracza dolnego przełyku w wyniku czego dochodzi do przemieszczenia się treści żołądkowej – zarówno trawionego pokarmu, jak i soku żołądkowego – do światła przełyku doprowadzając do wystąpienia objawu jakim jest zgaga.

Warto także wspomnieć, że inne nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego również mogą powodować zgagę – zaliczamy do nich nieprawidłowe opróżnianie żołądka, przepuklinę rozworu przełykowego czy zaburzenia prawidłowej motoryki przełyku. Inne stany, które mogą powodować zarzucanie treści żołądkowej w obręb przełyku, to ciąża oraz otyłość.
Jak długo może utrzymywać się zgaga?
Zgaga jest objawem, który może utrzymywać się przez różny okres czasu – zdarza się, że to chwilowa dolegliwość, która może trwać kilka godzin, ale w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka dni. Bez wątpienia długie utrzymywanie się zgagi lub jej częste nawracanie powinno być skonsultowane z lekarzem gastrologiem.
Przeczytaj:
>> Helicobacter pylori – podstępna bakteria, której niestraszny kwas żołądkowy
>> Choroba wrzodowa, dyspepsja, infekcja Helicobacter pylori – diagnostyka i postępowanie
Jak pozbyć się zgagi?
Jak wcześniej wspomniano, zgaga jest objawem, a nie chorobą. Terapia zgagi może opierać się na leczeniu objawowym lub przyczynowym. Jeśli przyczyną występowania zgagi jest choroba refluksowa przełyku, to w terapii stosowane są preparaty działające zobojętniająco na kwas solny produkowany w żołądku lub hamująco na jego wydzielanie. Zastosowanie znajdują także leki działające prokinetycznie, czyli takie, które działają na motorykę przewodu pokarmowego.

Zgaga – często zadawane pytania
Czego nie wolno jeść przy zgadze?
W przypadku występowania zgagi warto rozważyć stosowanie odpowiedniej diety, chociaż należy podkreślić, że nie zawsze rozwiązanie to przyniesie oczekiwane efekty, ale u niektórych osób mogą pojawić się korzyści z jej zastosowania.
Pamiętaj o tym, że liczy się całokształt diety oraz odpowiednie nawyki żywieniowe (do których zaliczamy spożywanie odpowiedniej ilości pokarmów z zachowaniem właściwych odstępów czasowych). Warto zatem rozważyć stosowanie diety lekkostrawnej z ograniczeniem tłustych mięs, nie spożywać alkoholu oraz napoi gazowanych. Na zaostrzenie objawów choroby refluksowej mogą wpływać także owoce cytrusowe.
>> To może Cię zainteresować: Żółć w żołądku: co oznacza i czy jest groźna? Objawy, przyczyny i leczenie nadmiaru żółci w żołądku
Czy kawa powoduje zgagę?
Niektóre produkty nie są zalecane u osób u których występuje choroba refluksowa przełyku. Zarówno kawa, jak i herbata mogą nasilać objawy tej choroby.
Bibliografia
- https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.2. (dostęp: 09.05.2025).
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga-co-to-jest-zgaga-jakie-sa-jej-przyczyny (dostęp: 09.05.2025).
- https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/05/zalecenia-dietetyczne-refluks.pdf (dostęp: 09.05.2025).
- https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/12/Zalecenie-zywieniowe-w-chorobie-refluksowej-przelyku.pdf (dostęp: 09.05.2025).