Nowotwór kości – objawy, przyczyny, badania i leczenie

Chociaż w języku potocznym można spotkać się z określeniem „rak kości”, to jest ono błędne i niewiele ma wspólnego z językiem medycznym. Poprawnym jest określenie nowotwór kości. Określenie „rak” odnosi się do chorób nowotworowych wywodzących się z tkanki nabłonkowej – są to na przykład rak płuc, piersi, jelita czy gruczołu krokowego. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat nowotworów kości.

Spis treści:

  1. Rodzaje nowotworów kości
  2. Nowotwór kości – objawy
  3. Nowotwór kości – badania i diagnostyka
  4. Leczenie nowotworu kości
  5. Najczęściej zadawane pytania o nowotwory kości

Rodzaje nowotworów kości

Nowotwór kości jako choroba pierwotna (czyli wywodząca się bezpośrednio z komórek kości) występuje rzadko – mowa wtedy o tak zwanych mięsakach. Statystycznie ten rodzaj nowotworu stanowi tylko 1% wszystkich chorób tego typu.

Znacznie częściej występującymi nowotworami kości są zmiany przerzutowe z innych narządów objętych procesem nowotworowym. Do kości mogą „przerzutować” nowotwory piersi, płuc, nerek czy gruczołu krokowego. Mowa wtedy jednak o zmianie przerzutowej. Poznanie prawidłowej nomenklatury jest kluczowe dla zrozumienia tematyki związanej z nowotworami kości.

badanie witaminy D

Nowotwór kości – objawy

Choroby nowotworowe, szczególnie w początkowym okresie, rzadko dają jakiekolwiek niepokojące objawy. W przypadku szeroko pojętych nowotworów kości – niezależnie od tego, czy jest to zmiana pierwotna wywodząca się z kości (czyli mięsak), czy jest to zmiana przerzutowa pochodząca wyjściowo z innego narządu, który jest objęty procesem nowotworowym – jednym z pierwszych jest ból.

Ból może być ograniczony do danego miejsca, promieniować także na inne struktury ciała, doprowadzając do znacznego utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. W zależności od tego, która kość jest objęta procesem chorobowym, może wystąpić też miejscowy obrzęk (w niektórych przypadkach bywa widoczny „gołym okiem”). Zdarza się jednak, że jednym z pierwszych objawów nowotworu kości jest złamanie. Do złamania może dojść nawet w przypadku zadziałania energii o niskiej sile, która w prawidłowej tkance nie wyrządziłaby szkody. Złamanie w takiej sytuacji jest nazywane „złamaniem patologicznym”.

Nowotwór kości – nietypowe objawy

Oprócz bólu i złamania w obrębie kości, nowotwory występujące w tym obszarze mogą także powodować inne objawy. Należą do nich, na przykład, zaburzenia wykrywane w badaniach laboratoryjnych, do których zalicza się nieprawidłowy poziom wapnia we krwi, nazywany w nomeklaturze medycznej hiperkalcemią. Oznaczenie poziomu wapnia we krwi jest możliwe na podstawie analizy laboratoryjnej próbki krwi.

wapń całkowity w surowicy baner

Nowotwór kości – badania i diagnostyka

Jednym z pierwszych kroków, istotnym w przypadku diagnostyki nowotworów kości, jest wywiad lekarski oraz przeprowadzenia badania fizykalnego pacjenta. W kolejnym kroku lekarz zleca badania dodatkowe, które są pomocne w ustaleniu rozpoznania. Należą do nich radiologiczne badania obrazowe – klasyczne zdjęcie radiologiczne (RTG), badanie tomografii komputerowej (TK) czy rezonansu magnetycznego (MRI). W niektórych przypadkach może okazać się konieczne wykonanie badania scyntygrafii kości czy badania pozytronowej tomografii emisyjnej (PET).

Chociaż badania obrazowe są pomocne w postawieniu rozpoznania, to jednak ostateczne określenie rodzaju zmiany nowotworowej możliwe jest na podstawie oceny wycinka zmiany w badaniu mikroskopowym. Konieczna jest zatem biopsja podejrzanej zmiany w obrębie kości.

>> Przeczytaj także: Badanie histopatologiczne – co to jest, co wykrywa i kiedy się je przeprowadza?

Leczenie nowotworu kości

Podobnie jak w przypadku innych chorób nowotworowych, terapia zależy od stopnia zaawansowania choroby w chwili rozpoznania. Często początkowo wykonywany jest zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunięcie zmiany guzowatej. Oprócz zabiegu chirurgicznego może okazać się także konieczne zastosowanie terapii uzupełniającej (w formie chemio- lub radioterapii). U niektórych pacjentów, może znaleźć także zastosowanie chemioterapia indukująca, którą stosuje się przed zabiegiem chirurgicznym. Schemat leczenia nie jest uniwersalny w przypadku nowotworów kości i wymaga indywidualnego dopasowania w zależności od sytuacji klinicznej.

>> Sprawdź też: Białaczka (leukemia, rak krwi) – objawy, rodzaje, diagnostyka i leczenie

Najczęściej zadawane pytania o nowotwory kości

Czy martwica kości to rak?

Martwica kości, niezależnie od tego w jakim mechanizmie powstała, nie jest tożsama z nowotworem kości. Martwica jest zaburzeniem ukrwienia. Choroba nowotworowa w danym obszarze może powodować martwicę, ale nie są to jej synonimy.

Czy osteoporoza to rak kości?

Osteoporoza to zaburzenie mikroarchitektoniki kości, najczęściej występuje wraz z wiekiem. Nie jest zmianą o podłożu nowotworowym.

Czy zwapnienie kości to rak?

Zwapnienie kości jest zmianą strukturalną, która podobnie jak osteoporoza nie jest zmianą o podłożu onkologicznym.
Nowotwory kości to złożona grupa chorób o różnym podłożu. Pierwotne nowotwory, wywodzące się z kości, nazywane są mięsakami. Znacznie częściej mamy jednak do czynienia z zmianami przerzutowymi do kości. Badania diagnostyczne obejmują badania obrazowe. Przydatne jest także oznaczenie poziomu wapnia we krwi. Za wysoki poziom wapnia we krwi nazywany jest hiperkalcemią. 

pakiet osteoporozy rozszerzony

Bibliografia

  1. https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/338103,nowotwory-zlosliwe-kosci-miesaki-kosci-jakie-sa-objawy-nowotworow-kosci-przerzuty-do-kosci-rokowania (dostęp: 08.10.2024).
  2. https://www.esmo.org/content/download/102775/1814988/1/PL-Mie%CC%A8sak-Kos%CC%81ci-Poradnik-dla-Pacjento%CC%81w.pdf (dostęp: 08.10.2024).
  3. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.20 (dostęp: 08.10.2024).
  4. https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/64948,osteoporoza (dostęp: 08.10.2024).
  5. R. Zajączkowska i in., Ból kostny u chorych na nowotwory – co wiadomo o mechanizmach jego powstawania?, Medycyna Paliatywna w praktyce 2017, tom 11, nr 1, s. 17-23.
Mateusz Nawrocki
Mateusz Nawrocki
Lekarz medycyny, Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, Absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych z zakresu medycyny i chorób człowieka. Wykładowca Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Katedrze Radiologii. Uczestnik krajowych oraz zagranicznych kongresów poświęconych radiologii i diagnostyce obrazowej.

Social

88,235FaniLubię
3,663ObserwującyObserwuj
18,200SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też