Uczulenie na pampersy (pieluchy): jak wygląda? Objawy i przyczyny reakcji alergicznej

Skóra niemowląt i dzieci jest bardzo wrażliwa i narażona na podrażnienia skóry. U niektórych maluchów może pojawić się uczulenie na pampersy, które powoduje duży dyskomfort. Jak rozpoznać alergię na pieluchy? Jak można sobie z nią poradzić? Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Uczulenie na pampersy: kiedy może wystąpić?
  2. Jak wygląda uczulenie na pampersy?
  3. Jak sprawdzić, co wywołuje uczulenie na pieluchy?
  4. Czy można zapobiec uczuleniu na pampersy?
  5. Uczulenie na pampersy: jak leczyć objawy alergii?
  6. Alergia na pieluchy: podsumowanie

Uczulenie na pampersy: kiedy może wystąpić?

Uczulenie na pampersy może pojawić się u niemowląt i dzieci w wyniku kontaktu z różnymi alergenami . Najczęściej jest to reakcja na substancje zapachowe lub materiały, z których wykonano pieluszki.

Na alergię najbardziej narażone są dzieci z atopowym zapaleniem skóry i skłonnością do alergii kontaktowej. Uczulenie na pampersy może pojawiać się przez cały okres stosowania konkretnego produktu i nasilać się w okresie rozszerzania diety dziecka.

Po jakim czasie wychodzi uczulenie na pampersy?

Uczulenie na pampersy pojawiają się nie tylko na początku ich stosowania, ale również na późniejszych etapach życia dziecka. Objawy na skórze uwidaczniają się w ciągu kilku godzin od założenia pieluchy, w miejscu ich styku. Mogą mieć one różne nasilenie, a stan skóry dodatkowo pogarsza się podczas pocierania podrażnionych miejsc.

>> Przeczytaj: Trzydniówka (rumień nagły) – objawy i postępowanie u dzieci i niemowląt

Jak wygląda uczulenie na pampersy?

Objawy uczulenia na pampersy mogą być różne. Zazwyczaj po kontakcie z pieluchą pojawia się:

  • zaczerwienienie skóry,
  • świąd,
  • suchość i łuszczenie się skóry,
  • pęcherzyki z płynem surowiczym.

Nie u każdego dziecka pojawią się wszystkie te objawy. Najczęściej jest to zaczerwienienie, któremu towarzyszą niewielkie zmiany skórne. Alergię na pampersy można zaobserwować nie tylko po zmianach w miejscach intymnych, ale także po zachowaniu dziecka. Może być ono bardziej płaczliwe i rozdrażnione. W przypadku ogólnej reakcji alergicznej zmiany skórne obejmują całe ciało.

>> Sprawdź: Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS). Diagnostyka i leczenie

Uczulenie na pampersy a wysypka

Należy pamiętać, że nie każda osutka w miejscu noszenia pampersa oznacza uczulenie. Może ona świadczyć o pieluszkowym zapaleniu skóry, czyli stanie zapalnym z wypryskami, rumieniowymi grudkami, nadżerkami i pęcherzykami. Zmiany najczęściej pojawiają się u niemowląt, w miejscu, w którym pielucha dotyka skóry – tworzy w tym miejscu okluzyjne, wilgotne środowisko.

Jak rozpoznać uczulenie na pampersy i odróżnić je od innych zmian skórnych? Zwróć uwagę, gdzie pojawiają się zmiany skórne. W przypadku uczulenia na pampersy, mogą być one obecne w miejscu kontaktu z uczulającą substancją, a niekiedy, przy uogólnieniu się zmian – nawet na całym ciele. Jeśli wysypka utrzymuje się przez dłuższy czas, pomimo stosowania kremów ochronnych i odpowiednich środków myjących, warto skonsultować się z pediatrą.

Alergia na pieluchy a odparzenia

Pieluszkowe zapalenie skóry występuje znacznie częściej niż alergia na pieluchy. Odparzenia pojawiają się w wyniku długotrwałego kontaktu z wilgocią, w tym z moczem. Zmiany nasilają się w momencie tarcia skóry o pieluchę. Można im zapobiec, regularnie zmieniając pampersa, wybierając produkty wykonane z przyjemnych dla skóry materiałów i odpowiednio pielęgnując skórę.

Odparzenia od alergii na pieluchy różnią się lokalizacją zmian, ich rodzajem i przyczyną. Odparzenia głównie obejmują pośladki, uda i okolice narządów płciowych. Jest to jednolite zaczerwienienie, które pojawia się od wilgoci i substancji zawartych w moczu i kale, które w kontakcie z powierzchnią skóry mogą działać na nią drażniąco.

>> To może Cię zainteresować: Wysypka u dzieci – możliwe przyczyny, diagnostyka i leczenie

Jak sprawdzić, co wywołuje uczulenie na pieluchy?

Uczulenie na pieluchy najczęściej jest prowokowane przez substancje, które zostały wykorzystane do ich wyprodukowania. Może to być lateks, puder, chlor i substancje zapachowe. Niekiedy uczulenie pojawia się na rodzaj kleju. Na pojawienie się alergii najbardziej są narażone dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub wypryskiem kontaktowym. Mają one wrażliwą skórę, podatną na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne.

Czy można zapobiec uczuleniu na pampersy?

W przypadku pojawienia się uczulenia na pampersy należy ograniczyć kontakt z czynnikiem wywołującym objawy. Pomocna może być zmiana na pieluchy innej firmy, bardziej ekologiczne. Warto poszukać takich nie zawierających substancji zapachowych, które najczęściej wywołują alergie. To jedyny sposób, aby zapobiec uczuleniu na pampersy.

Warto wiedzieć:
U niektórych dzieci jednak alergia pojawia się na każdy rodzaj jednorazowych pieluch. W takich przypadkach warto rozważyć powrót do pieluch tetrowych lub sięgnąć po bambusowe.

Jeśli alergia na pieluchy nasila się w momencie wprowadzania modyfikacji do diety, to warto również przyjrzeć się temu, co je Twoje dziecko. Radykalne zmiany mogą przyczyniać się do pojawiania się szeregu objawów, w tym również nasilić zmiany skórne.

>> Przeczytaj: Dieta lekkostrawna dla dziecka. Przykładowe przepisy

Uczulenie na pampersy: jak leczyć objawy alergii?

Uczulenie na pampersy najlepiej leczyć unikając kontaktu z alergenem. W przypadku wystąpienia zmian na skórze należy stosować odpowiednie maści lub kremy. Pomocne są kosmetyki na odparzenia, które łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację uszkodzonej skóry. Należy również regularnie oczyszczać tę okolicę delikatnymi środkami myjącymi, najlepiej przeznaczonymi do skór atopowych i skłonnych do alergii. Staraj się również wietrzyć skórę podczas pielęgnacji.

>> Zobacz: Rumień zakaźny (piąta choroba) – choroba wysypkowa u dzieci

Alergia na pieluchy: podsumowanie

Alergia na pampersy to problem, który może pojawić się w każdej chwili. Najczęściej dotyka dzieci o wrażliwej i atopowej skórze. Jego objawy są podobne do pieluszkowego zapalenia skóry i odparzeń, dlatego warto potrafić rozróżniać te przypadłości. Kiedy pojawi się uczulenie na pieluchy, należy zmienić je na bardziej ekologiczne i zastosować środki łagodzące objawy.

Opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Banaszczyk


Bibliografia

  1. B. A. Cohen, Dermatologia Pediatryczna, Wydawnictwo Edra Urban&Partner Wrocław 2006. 
  2. J. Narbutt, Choroby alergiczne skóry w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2021.
  3. M. Kieć-Świerczyńska, Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Uczulenie na gumę, „Alergia”, 2011, 4, 40-43.
  4. A. Chabowska, J. Płotka-Wasylka, N. Jatkowska, Dziecięce pieluchy jednorazowe: walory konsumenckie a wpływ na zdrowie dziecka pod kątem zawartości związków endokrynnie czynnych. Analityka: Nauka I Praktyka, 2023, 30-34.
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Kosmetolog i psychodietetyk, stale rozwijająca swoją wiedzę z zakresu wpływu suplementacji diety na stan skóry oraz psychologicznych aspektów leczenia otyłości. Obecnie w trakcie pogłębiania zagadnień z zakresu trudności w odżywianiu u osób z ADHD. Autorka wielu publikacji z dziedziny kosmetologii, dietetyki i zdrowego trybu życia.

Social

88,235FaniLubię
3,663ObserwującyObserwuj
18,200SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też