Krosty na pośladkach – możliwe przyczyny i leczenie

Krosty to zmiany skórne, które nie zawsze związane są tylko i wyłącznie z infekcjami dotyczącymi skóry. O czym świadczą ropne krosty na pośladkach? Czy czerwone krosty na pośladkach i udach wymagają szczegółowej diagnostyki dermatologicznej? Na czym polega leczenie krost na pośladkach? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na ten ważny temat.

Spis treści:

  1. Krosty na pośladkach: przyczyny dolegliwości skórnych
  2. Jak wyglądają krosty na pośladkach?
  3. Jakie objawy mogą towarzyszyć krostkom na pośladkach u dorosłych i dzieci?
  4. Czy można sprawdzić, od czego pojawiły się bolesne krosty na pośladkach?
  5. Jak zapobiec powstawaniu czerwonych krost na pośladkach?
  6. Jak wyleczyć krosty na pośladkach?
  7. Krosty na pośladkach – często zadawane pytania
  8. Krosty na pośladkach – podsumowanie informacji

Krosty na pośladkach: przyczyny dolegliwości skórnych

    Krosty zlokalizowane na skórze pośladków mogą być elementem obrazu klinicznego takich jednostek chorobowych jak na przykład:

    • zapalenie mieszków włosowych – jest to miejscowa infekcja dotycząca mieszków włosowych, a więc struktur, które są wąskimi kanałami w obrębie skóry, z których wyrastają włosy,
    • trądzik odwrócony – jest to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry, które manifestuje się zmianami zlokalizowanymi najczęściej w obrębie pach, pachwin, pośladków, a także innych fałdów skóry; w obrazie klinicznym tego schorzenia dominują zmiany o typie guzków, przypominających czyraki, wykwity są bolesne i mogą istotnie utrudniać codzienne funkcjonowanie pacjenta,
    • łuszczyca krostkowa – jest to jedna z odmian łuszczycy, która manifestuje się pojawieniem się krost zlokalizowanych na rumieniowym, niekiedy złuszczającym podłożu,
    • zespół Sneddona-Wilkinsona (inaczej podrogowa krostkowa dermatoza) – rzadko występujące schorzenie dermatologiczne, o nie do końca poznanej etiologii; w obrazie klinicznym tej dermatozy obserwuje się występowanie drobnych pęcherzyków, przekształcających się w krostki,
    • reakcje polekowe – wywołane na przykład przez antybiotyki, czy leki stosowanie w terapiach przeciwnowotworowych.

    >> Zobacz: Łojotokowe zapalenie skóry – objawy, przyczyny, leczenie

    Od czego krosty na pośladkach u dzieci?

    Krosty zlokalizowane na pośladkach w populacji pediatrycznej mogą być związane dodatkowo z takimi dolegliwościami jak:

    • potówki – są to zmiany manifestujące się jako drobne pęcherzyki i grudki, choć pacjenci często określają je mianem czerwonych krostek; potówki powstają na skutek zaczopowania ujść gruczołów potowych, co może być konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji skóry,
    • nadkażenie bakteryjne zmian – do nadkażenia może dojść między innymi w przebiegu atopowego zapalenia skóry czy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry; nakładającym się infekcjom sprzyja drapanie skóry,
    • zmiany o charakterze grzybiczym – w tym przypadku zmiany krostkowe mogą pojawiać się na obwodzie zmian.

    >> Przeczytaj: Pęcherzyca – typy, objawy, przyczyny i leczenie choroby

    Jak wyglądają krosty na pośladkach?

    Krosty na pośladkach to zmiany wyniosłe ponad poziom skóry, co oznacza, że są wyczuwalne podczas dotykania. Krosty przyjmują żółtą lub białawą barwę, co jest związane z zawartością treści ropnej. Krosty często zlokalizowane są na tle zmian rumieniowych, a więc na tle zaczerwienienia. Należy mieć świadomość, że pacjenci mianem krost na skórze mogą nazywać również inne zmiany chorobowe, w tym grudki, plamy czy pęcherzyki, dlatego każda zmiana wymaga indywidualnej oceny dermatologicznej.

    Jakie objawy mogą towarzyszyć krostkom na pośladkach u dorosłych i dzieci?

    Zmiany skórne, w tym krosty mogą wiązać się z występowaniem dodatkowych objawów, w tym między innymi:

    • świądu,
    • pieczenia,
    • dolegliwości bólowych.

    W przypadku zaawansowanych zmian występujących w przebiegu łuszczycy krostkowej mogą pojawić się również objawy ogólne takie jak gorączka, ból mięśni czy dreszcze.

    >> To może Cię zainteresować: Odkrywanie tajemnic HLA-Cw6: klucz do zrozumienia łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów

    Czy można sprawdzić, od czego pojawiły się bolesne krosty na pośladkach?

    Diagnostyka krost na pośladkach powinna rozpocząć się od wizyty w gabinecie dermatologa i wnikliwie przeprowadzonego badania skóry. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie badań dodatkowych, w tym:

    • badania mykologicznego – a więc badania w kierunku zakażenia grzybiczego,
    • badania dermatoskopowego – czyli oglądania zmian w powiększeniu przy użyciu dermatoskopu,
    • posiewu ze zmian skórnych – w celu identyfikacji drobnoustroju odpowiedzialnego za infekcję,
    • badań laboratoryjnych – w tym oznaczenie stężenia glukozy, białka CRP, morfologii krwi obwodowej.
    Posiew ze zmiany tradzikowej (tlenowo) banerek

    Jak zapobiec powstawaniu czerwonych krost na pośladkach?

    Profilaktyka czerwonych krost na pośladkach obejmuje przede wszystkim zapobieganie zapaleniu mieszków włosowych. Jak ograniczyć ryzyko zapalenia mieszka? Warto przede wszystkim zadbać o:

    • noszenie nieuciskającej, przewiewnej odzieży, wykonanej z naturalnych materiałów,
    • stosowanie zróżnicowanej diety, z ograniczeniem cukrów prostych,
    • unikanie długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej,
    • prawidłową higienę skóry,
    • utrzymywanie stężenia glukozy na prawidłowym poziomie,
    • dostosowaną do możliwości, regularną aktywność fizyczną.

    W przypadku łuszczycy krostkowej i innych schorzeń zapalnych ryzyko nawrotu dolegliwości i zaostrzenia stanu dermatologicznego można zmniejszyć poprzez unikanie przyjmowania używek (w tym alkoholu i palenia tytoniu), a także stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego.

    Jak wyleczyć krosty na pośladkach?

    W celu dobrania odpowiedniego leczenia konieczne jest postawienie diagnozy, bowiem zmiany krostkowe na pośladkach mogą pojawiać się w przebiegu wielu schorzeń natury dermatologicznej. W tym celu należy udać się do lekarza dermatologa, który po ocenie stanu skóry zaproponuje odpowiednie postępowanie diagnostyczno-lecznicze. W zależności od konkretnej jednostki chorobowej, konieczne może być włączenie leczenia na przykład w postaci antybiotykoterapii, leczenia immunosupresyjnego, odpowiedniej pielęgnacji czy leczenia przeciwgrzybiczego.

    >> Przeczytaj: Grzybice powierzchowne skóry

    Krosty na pośladkach – często zadawane pytania

    Duże, bolące krosty na pośladkach mogą stanowić istotny czynnik, prowadzący do obniżenia jakości życia pacjentów. Nic więc dziwnego, że pojawienie się tych zmian wiąże się z niepokojem, a także wieloma wątpliwościami i pytaniami. Poniżej odpowiedzi na najczęstsze z nich.

    O czym świadczą krosty na pośladkach?

    Krosty na pośladkach najczęściej są objawem infekcji bakteryjnej. Należy jednak wiedzieć, że mogą wystąpić również w przebiegu schorzeń zapalnych, zakażeń grzybiczych czy reakcji polekowych. Krosty na pośladkach wymagają więc konsultacji dermatologicznej.

    Jaką maść na krosty na pupie?

    Wybór preparatu miejscowego, w tym maści, jest uzależniony od konkretnej jednostki chorobowej. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczne będzie zastosowanie preparatu z antybiotykiem, z kolei w przebiegu infekcji grzybiczej – z substancją przeciwgrzybiczą. Terapia powinna być dobierana w sposób przyczynowy, pod okiem lekarza dermatologa.

    Jakie pasożyty mogą powodować krosty na pupie?

    Zmiany krostkowe mogą niekiedy pojawiać się w przebiegu świerzbu, szczególnie, gdy dojdzie dodatkowo do nadkażenia bakteryjnego rozdrapanych zmian. Schorzenie to wywoływane jest przez świerzbowca ludzkiego i cechuje się pojawieniem się na skórze zmian o charakterze grudek rumieniowych, a niekiedy również pęcherzyków i krost. Zmianom skórnym towarzyszy intensywny świąd, nasilający się w godzinach nocnych (aktywność świerzbowców wzrasta bowiem po rozgrzaniu ciała).

    >> Zobacz: Choroby skóry u człowieka. Najczęściej występujące dermatozy

    Krosty na pośladkach – podsumowanie informacji

    • Krosty na pośladkach to zmiany wyniosłe ponad poziom skóry, wypełnione treścią ropną.
    • Skóra na pośladkach narażona jest na ucisk i niekiedy również przykrywana przez nieprzewiewną, sztuczną odzieżą, co zwiększa ryzyko pojawienia się krost, typowych dla zapalenia mieszków włosowych.
    • Ropne krosty na pośladkach to jednak nie tylko infekcje skóry. Tego rodzaju wykwity mogą pojawić się również w przebiegu łuszczycy krostkowej czy zespołu Sneddona-Wilkinsona.
    • Pojawienie się krost na pośladkach wymaga wnikliwej oceny przez lekarza dermatologa.
    • W diagnostyce krost na pośladkach pomocne bywa badanie dermatoskopowe, badania mikrobiologiczne, a także laboratoryjne.
    • Leczenie krost na pośladkach powinno być przyczynowe i indywidualnie dobrane do sytuacji klinicznej pacjenta.

    Bibliografia

    1. L. Rudnicka i inni, Współczesna Dermatologia, PZWL, Warszawa 2022,
    2. L. Bolognia i inni, Fourth Edition Dermatologia, Medipage, Warszawa 2022,
    3. A. Szczeklik, Piotr Gajewski, Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020/2021,
    4. A. Dembińska-Kieć i inni, Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2005 (dodruk), s. 654–659.
    Katarzyna Banaszczyk
    Katarzyna Banaszczyk
    Lekarka w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Absolwentka Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Wykładowca akademicki Collegium Medicum im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.

    Social

    88,235FaniLubię
    3,663ObserwującyObserwuj
    18,200SubskrybującySubskrybuj

    Przeczytaj też