Słodki posmak w ustach – co może być przyczyną?

U zdrowych ludzi słodki posmak w ustach pojawia się po spożyciu konkretnych pokarmów, np. słodyczy. Jeśli jednak pojawia się niezależnie od jedzenia lub towarzyszą mu inne objawy, może on świadczyć o poważniejszych stanach. Dowiedz się, co oznacza słodki smak w ustach i czy można samodzielnie się go pozbyć.

Spis treści:

  1. Przyczyny słodkiego smaku w ustach
  2. Co oznacza słodki posmak w ustach?
  3. Słodki smak w ustach a choroby – co warto wiedzieć?
  4. Ketoza a słodki smak w ustach – powiązania z dietą
  5. Jak się pozbyć słodkiego posmaku w ustach?
  6. Słodki smak w ustach – kiedy udać się do lekarza?
  7. Słodki posmak w ustach – podsumowanie

Przyczyny słodkiego smaku w ustach

Za rozpoznawanie słodkiego smaku w ustach odpowiedzialne są kubki smakowe zlokalizowane na języku. O ile podczas jedzenia słodkich rzeczy jest to typowe zjawisko, to czasem słodki posmak w ustach może oznaczać różne choroby i schorzenia. Do najczęstszych należą:

  • zła higiena jamy ustnej, prowadząca do chorób dziąseł czy przyzębia,
  • posiadanie protez dentystycznych i aparatów ortodontycznych, które utrudniają higienę i zwiększają ryzyko rozwoju bakterii,
  • infekcje bakteryjne i grzybicze zatok, nosa lub gardła,
  • refluks,
  • zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny (SIADH) wywołany nowotworem płuc,
  • suchość w jamie ustnej (kserostomia),
  • padaczka,
  • udar mózgu,
  • guzy mózgu,
  • cukrzyca,
  • hipoglikemia,
  • niedobory niektórych witamin i składników mineralnych,
  • zaburzenia hormonalne.

Słodki posmak w buzi może również pojawić się w wyniku stosowania niektórych leków. Często jest efektem ubocznym leków na cukrzycę, nadciśnienie i przeciwnowotworowych. Zaburzenia smaku, w tym odczuwanie słodkiego posmaku mogą także pojawić się w wyniku zatrucia metalami ciężkimi.

Smaki_infografika mapa smaków na języku

Co oznacza słodki posmak w ustach?

Słodki posmak w ustach może pojawić się nie tylko podczas spożywania słodkich pokarmów, ale również tych, w których znajdują się sztuczne słodziki czy inne zamienniki cukru. To, jak ktoś reaguje na odczuwanie nasilenia słodyczy, jest cechą osobniczą. Jednak, jeśli występują zawroty głowy i słodki smak w ustach, utrata masy ciała czy inne dolegliwości, które nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić szerszą diagnostykę. Co oznacza słodki posmak w ustach? Mogą to być choroby metaboliczne, neurologiczne, infekcje, zakażenia grzybicze przewodu pokarmowego czy nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Warto wiedzieć:

Większość osób wyczuwa smak słodki lepiej na przedniej części języka, a smak gorzki i umami na jego tylnej części. Wynika to z unerwienia. Z przodu języka znajdują się brodawki grzybowate, które lepiej wyczuwają słodkie smaki.

Słodki smak w ustach a choroby – co warto wiedzieć?

Przyczyny słodkiego posmaku w ustach mogą być różne. Zazwyczaj nie świadczą o niczym groźnym, ale nie należy ich bagatelizować. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się higienie jamy ustnej, a także udać do stomatologa. Oceni on stan zębów i dziąseł, a także uzupełni potencjalne braki lub wyleczy stany zapalne. Jeśli słodki posmak pojawia się głównie w lecie, to najlepiej przyjrzeć się nawodnieniu organizmu. Nie każdy ma nawyk picia wody, a podczas upałów jej ubytek jest większy i może objawiać się m.in. słodkim smakiem w ustach.

Należy mieć świadomość, że zmiany w percepcji smaku mogą być groźne dla zdrowia, dlatego konieczne jest obserwowanie swojego organizmu. Niebezpieczne może być odczuwanie słodkiego smaku w buzi w przebiegu cukrzycy, ponieważ nieleczona może prowadzić do kwasicy ketonowej.

Pakiet ocena ryzyka cukrzycy (4 badania)_mobile baner na kategorię

Warto również przyjrzeć się swojej diecie. Jeśli jest ona bogata w węglowodany proste, zwłaszcza słodycze, może pojawić się infekcja grzybicza i słodki smak w ustach. Grzybica jamy ustnej objawia się właśnie między innymi zmianami w odczuwaniu smaku, a także suchością w jamie ustnej i białym nalotem na języku.

Istnieje również powiązanie pomiędzy słodkim smakiem w ustach a nerwicą. Stres i zaburzenia lękowe mogą wpływać na cały organizm, w tym również na odczuwanie smaku. Podobne zmiany mogą towarzyszyć pacjentom z depresją.

Ketoza a słodki smak w ustach – powiązania z dietą

Osoby będące na diecie ketogenicznej mogą zmagać się ze słodkim posmakiem w ustach. Wynika on z obecności ketonów. Dieta keto eliminuje węglowodany (dozwolone jest maksymalnie 30 g na dobę), co podnosi poziom ciał ketonowych. Osiągnięcie ich odpowiedniego poziomu może objawiać się zaburzeniami smaku, a niekiedy także zmianami zapachu wydychanego powietrza. Jest to stan przejściowy w ketozie, ale jeśli dieta ketogeniczna nie jest odpowiednio kontrolowana, może pojawić się kwasica ketonowa, która jest groźna dla zdrowia.

>> Przeczytaj także: Dieta keto (ketogeniczna) – na czym polega? Zasady, przepisy, przykładowy jadłospis

Jak się pozbyć słodkiego posmaku w ustach?

Jeśli przyczyny słodkiego smaku w ustach wynikają z higieny, diety lub trybu życia wystarczy wprowadzić kilka zmian, do których można zaliczyć:

  • ograniczenie ilości cukru w diecie,
  • regularne kontrole u stomatologa i dokładne czyszczenie zębów,
  • dbanie o nawodnienie organizmu,
  • redukcja suchości w jamie ustnej,
  • spożywanie kwaśnych produktów, np. szklanki wody z cytryną na czczo (nie jest ona wskazana przy refluksie),
  • żucie gumy, która pobudza produkcję śliny.

Przedłużające się odczuwanie słodkiego smaku w ustach należy skonsultować z lekarzem.

Słodki smak w ustach – kiedy udać się do lekarza?

Ze zmianami w percepcji odczuwania zmysłów należy udać się do lekarza, który będzie mógł odpowiedzieć na pytanie, o czym świadczy słodki posmak w ustach. Na podstawie odpowiednich badań będzie mógł on potwierdzić lub wykluczyć najczęstsze choroby związane z odczuwaniem słodyczy w ustach. Lekarz powinien przeprowadzić wywiad, obejmujący dietę, oddawanie moczu, zmiany masy ciała czy ilość spożywanej wody. Na jego podstawie zleci dalsze badania.

Pakiet watrobowy banerek

Wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli słodki posmak w ustach występuje w towarzystwie innych objawów. W szczególności należy zwrócić uwagę na:

  • chrypkę,
  • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych,
  • obrzęk twarzy lub szyi,
  • utratę węchu lub pogorszenie wzroku,
  • drętwienie kończyn,
  • trudności w przełykaniu pokarmów,
  • zmianę głosu,
  • utratę masy ciała.

Mogą one świadczyć o poważniejszych chorobach, które wymagają włączenia odpowiedniego leczenia.

Słodki posmak w ustach – podsumowanie

Przyczyny słodkiego smaku w ustach są różne, jednak nie należy ich bagatelizować. Mogą one świadczyć o:

  • cukrzycy,
  • kwasicy ketonowej,
  • zakażeniach grzybiczych i bakteryjnych,
  • chorobach neurologicznych,
  • chorobach układu pokarmowego.

Słodki posmak w ustach to także wynik nieprawidłowej higieny jamy ustnej, stresu czy stosowania niektórych leków. Słodki posmak w ustach i koronawirus również są typowe. Jeśli jednak towarzyszą mu inne dolegliwości, warto jak najszybciej odwiedzić lekarza.

Opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Banaszczyk


Bibliografia

  1. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, wyd. 11.
  2. Sienkiewicz-Jarosz H. , Bieńkowski P., Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku, „Neurologia po Dyplomie” 2012, 7(5), s. 61-66.
  3. Zwolińska G., Zaburzenia smaku: brak, upośledzenie i wzmożenie odczuwania smaku. Przyczyny i leczenie, Medycyna Praktyczna.
  4. Triantafillou V, Workman AD, Kohanski MA, Cohen NA. Taste Receptor Polymorphisms and Immune Response: A Review of Receptor Genotypic-Phenotypic Variations and Their Relevance to Chronic Rhinosinusitis. Front Cell Infect Microbiol. 2018 Mar 7;8:64, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29564227/, data dostępu 14.07.2025 r.
  5. Nakazato Y, Imai K, Abe T, Tamura N, Shimazu K. Unpleasant sweet taste: a symptom of SIADH caused by lung cancer. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2006 Mar;77(3):405-6, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16484655/, data dostępu 14.07.2025 r.
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Kosmetolog i psychodietetyk, stale rozwijająca swoją wiedzę z zakresu wpływu suplementacji diety na stan skóry oraz psychologicznych aspektów leczenia otyłości. Obecnie w trakcie pogłębiania zagadnień z zakresu trudności w odżywianiu u osób z ADHD. Autorka wielu publikacji z dziedziny kosmetologii, dietetyki i zdrowego trybu życia.
 alabbanerek_wdomu

Social

88,235FaniLubię
3,663ObserwującyObserwuj
18,200SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też