1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet ryzyko cukrzycy

Pakiet ryzyko cukrzycy

Pakiet rozszerzony / 2 badań

Pakiet ryzyko cukrzycy zawiera dwa badania laboratoryjne, które służą rozpoznaniu cukrzycy - poziom glukozy na czczo i oznaczenie hemoglobiny glikowanej. Badanie poziomu hemoglobiny wykonywane jest metodą HPLC.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która jest rozpoznawana na podstawie badań laboratoryjnych. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 2,5 mln osób, z tego blisko 700 tys. o tym nie wie. Uchwycenie choroby na jej wczesnym etapie - gdy jeszcze nie ma objawów - jest kluczowe, aby nie dopuścić do jej groźnych powikłań.

Pierwszym etapem choroby może być stan przedcukrzycowy (upośledzona tolerancja glukozy lub nieprawidłowa glikemia na czczo). Jego rozpoznanie możliwe jest, gdy poziom glukozy na czczo we krwi żylnej wynosi 100 – 125 mg/dl. Zwiększa to znacznie ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Rozpoznania cukrzycy dokonuje się również na podstawie badań laboratoryjnych. Do postawienia diagnozy tej choroby upoważnia poziom glukozy na czczo wynoszący co najmniej 126 mg/dl w dwukrotnie wykonanym badaniu krwi.

Badanie poziomu hemoglobiny w pakiecie wykonywane jest metodą HPLC (wysokosprawnej chromatografii cieczowej). Jest to zgodnie z zaleceniami NGSP, amerykańskiego Narodowego Programu Standaryzacji Glikohemoglobiny - National Glycohemoglobin Standardization Program. Tylko metody uznane przed NGSP mogą być używane do rozpoznania tej choroby i jedną z takich metod jest HPLC. Hemoglobina glikowana jest parametrem, który pokazuje wyrównanie poziomu glukozy do trzech miesięcy wstecz.W przypadku HbA1C już jednorazowo podwyższony wynik poziomu tego parametru - powyżej 6,5% - upoważnia do postawienia diagnozy cukrzyca.

Pakiet ryzyko cukrzycy - kto i kiedy powinien wykonać?

Ponieważ cukrzyca jest chorobą, która może przebiegać bezobjawowo, zalecane jest wykonywanie badań przesiewowych. Raz w roku badania powinny wykonywać osoby z grup podwyższonego ryzyka wystąpienia cukrzycy. Są to pacjenci:

 • z nadwagą lub otyłością (BMI powyżej 25 kg/m2 i/lub obwód w talii powyżej 80 cm u kobiet oraz powyżej 94 cm u mężczyzn),
 • osoby o prawidłowej masie ciała, lecz mało aktywne fizycznie,
 • mających rodziców lub rodzeństwo z cukrzycą typu 2,
 • z chorobami układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, rozpoznana dyslipidemia).

Badanie w kierunku cukrzycy powinny wykonywać raz na trzy lata osoby zdrowe po ukończeniu 45 r.ż.

Pakiet ryzyko cukrzycy przeznaczony jest również dla kobiet, które przeszły cukrzycę ciężarnych lub urodziły dziecko o wadze > 4 kg oraz cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS).

Dodatkowe przygotowanie

Zalecane pobieranie rano na czczo, 8 godz. od przyjęcia ostatniego posiłku lub według wskazań lekarza.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.