1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Hemoglobina glikowana (HbA1c) (L55)

Hemoglobina glikowana (HbA1c) (L55)

Oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c służy do oceny wyrównania metabolicznego cukrzycy, odzwierciedla średnią glikemię w ciągu 3 miesięcy.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Hemolizat, Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Pod wpływem glukozy wnikającej do erytrocytów, hemoglobina ulega nieenzymatycznej glikacji (nieenzymatycznej reakcji glukozy z hemoglobiną w krwinkach czerwonych). Reakcja ta zwana również reakcją Maillarda przebiega w obecności glukozy we wszystkich białkach z wolnymi grupami aminowymi. Błona komórkowa ludzkich erytrocytów jest łatwo przenikalna dla glukozy. Stopień tworzenia HbA1c zależy zatem od stężenia glukozy w otaczającym erytrocyty osoczu. Inne czynniki, które wpływają na tę reakcję takie jak temperatura, pH, stężenie jonów, czas ekspozycji (okres przeżycia krwinek czerwonych) można uznać w warunkach fizjologicznych za stałe.

Stężenie glikowanej pochodnej hemoglobiny jest proporcjonalne do stężenia glukozy we krwi. Poziom glikowanej hemoglobiny HbA1c odzwierciedla średnie stężenie glukozy we krwi w ciągu ok. 3 miesięcy (czas przeżycia erytrocytów).

Nowe wytyczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (marzec 2021) wskazują jeszcze jedno kryterium rozpoznania – jest to hemoglobina glikowana (HbA1c). Już jednorazowy wynik HbA1c we krwi wynoszący co najmniej 48 mmol/ml, czyli więcej niż 6,5%, upoważnia do zdiagnozowania cukrzycy

Hemoglobina glikowana (HbA1c) - kto i kiedy powinien wykonać badanie?

Badanie hemoglobiny glikowanej pozwala na rozpoznanie i monitorowanie cukrzycy. Pozwala określić, czy leczenie przebiega prawidłowo i ocenić ryzyko rozwoju lub postępu powikłań, które mogą wystąpić w jej przebiegu.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.