1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Wolna tyroksyna (FT4) (O69)

Wolna tyroksyna (FT4) (O69)

Oznaczenie stężenia wolnej tyroksyny (fT4) jest stosowane jako badanie uzupełniające w stanach zaburzonej regulacji wydzielania TSH. Służy do diagnostyki i monitorowania przebiegu leczenia chorób tarczycy.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Wolna tyroksyna (fT4) jest niezwiązaną z białkami transportującymi wolną formą hormonu tarczycy – tyroksyny (T4). Tyroksyna jest głównym hormonem syntetyzowanym i wydzielanym przez gruczoł tarczycowy. Poziom stężenia wolnej tyroksyny (fT4) jest stabilniejszy i lepiej odzwierciedla  stan metaboliczny  tarczycy niż poziom całkowitej T4.  Ocena stężenia wolnych hormonów tarczycy umożliwia w zdecydowanej większości wypadków wyeliminowanie wpływu białek transportujących na otrzymane wyniki badań.

W przypadku nieprawidłowego stężenia TSH oznaczenie stężenia wolnej tyroksyny (fT4) jest konieczne w celu oceny zaburzeń funkcji tarczycy.

Stężenie wolnej tyroksyny (fT4) należy interpretować wraz z innymi wskaźnikami pracy tarczycy tj. TSH (hormonem przysadki) i fT3 (wolną formą T3 trijodotyroniny - hormonu tarczycy).

Interpretując wyniki oznaczeń należy pamiętać, że zmiana stężenia TSH spowodowana zmianą stężenia hormonów obwodowych jest opóźniona i dochodzi do niej w pełni po 4-6 tygodniach (zjawisko opóźnienia przysadkowego).  W praktyce klinicznej jest to szczególnie ważne podczas monitorowania leczenia substytucyjnego w niedoczynności tarczycy i tyreostatycznego w nadczynności tarczycy. Zmiany stężenia TSH zachodzą wolno i nie odzwierciedlają szybkiego wzrostu lub spadku hormonów obwodowych jakie występują w trakcie leczenia. Z tego powodu w monitorowaniu leczenia w trakcie pierwszych 2 miesięcy (w tym samym okresie po zmianie dawek leków) należy posługiwać się oznaczeniami wolnej tyroksyny (fT4) lub czasem fT3, a dopiero w późniejszym okresie TSH.

Wolna tyroksyna – kto i kiedy powinien wykonać badanie fT4?

Hormon FT4 oceniany jest w kompleksowej ocenie czynności tarczycy, u pacjentów z objawami niedoczynności lub nadczynności czynności tarczycy.

Niektóre leki takie jak fenytoina, karbamazepina, furosemid, estrogeny, amiodaron, heparyna mogą podwyższać stężenie wolnej tyroksyny (fT4). Androgeny, glikokortykosteroidy, dopamina, aspiryna i niektóre leki przeciwbólowe mogą obniżać poziom wolnej tyroksyny (fT4).

Osoby zainteresowne szerzej tematyką badań tarczycy zapraszamy do obejrzenia webinarów:

Dodatkowe przygotowanie

Niektóre leki mogą wpływać na badanie - zalecana konsultacja z lekarzem. W przypadku pacjentów stosujących preparaty lewotyroksyny (Euthyrox, Letrox) zaleca się, aby lek przyjąć po badaniu.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.