Lipaza (M67)

Aktywność lipazy trzustkowej w surowicy jest ściśle związana ze schorzeniami trzustki. Aktywność tego enzymu jest ważnym markerem w diagnostyce chorób trzustki i pozwala na monitorowanie leczenia.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku

Lipaza jest produkowana przez trzustkę w postaci nieaktywnej i ulega aktywacji w dwunastnicy pod wpływem żółci. Uczestniczy w trawieniu tłuszczów - rozkładzie (hydrolizie) triglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Aktywność lipazy w surowicy wzrasta 4-8 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów choroby i wraca do normy po 7-14 dniach leczenia. Podwyższona aktywność lipazy utrzymuje się dłużej na wysokim poziomie w surowicy niż amylazy. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki oznaczenie lipazy ma mniejszą wartość diagnostyczną. Ewentualny ponowny wzrost aktywności odzwierciedla zaostrzenia w przebiegu procesu zapalnego trzustki.

Lipaza filtrowana do przesączu kłębuszkowego ulega całkowitej resorpcji w cewkach, co powoduje brak tego enzymu w moczu.

Zwiększoną aktywność lipazy we krwi obserwuje się w ostrym zapaleniu trzustki, niedrożności jelit, perforacji wrzodu dwunastnicy, zapaleniu otrzewnej, w niedrożności przewodu trzustkowego, raku trzustki, mukowiscydozie, w chorobach zapalnych jelit, w przebiegu chorób wątroby i dróg żółciowych.

Zmniejszona aktywność lipazy występuje u noworodków.

Kto i kiedy powinien wykonać badanie lipazy?

Wskazania do wykonania badania lipazy to m.in.:

  • podejrzenie ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki (charakterystyczne objawy to silny ból brzucha, wymioty, brak apetytu, gorączka),
  • rozpoznanie i monitorowanie skuteczności leczenia chorób trzustki,
  • niedrożność dróg żółciowych.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.