1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Cholesterol HDL w surowicy (K01)

Cholesterol HDL w surowicy (K01)

Badanie cholesterolu HDL jest stosowane do diagnostyki ryzyka rozwoju miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych, a także do oceny skuteczności wprowadzonych zmian w stylu życia i leczenia farmakologicznego u pacjentów z hiperlipoproteinemią i otyłością. Badanie HDL (cholesterolu HDL) wykonuje się jako część badania przesiewowego, razem z cholesterolem całkowitym lub jako składnik profilu lipidowego (cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglicerydy).

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku

Cholesterol, aby mógł być transportowany we krwi, tworzy kompleksy z białkami zwane lipoproteinami. Około 20% całkowitego cholesterolu jest zawarte w lipoproteinach o wysokiej gęstości, tworząc frakcję HDL. Ta frakcja cholesterolu uznawana jest za korzystną, ponieważ uczestniczy w usuwaniu nadmiaru cholesterolu poprzez zwiększenie jego degradacji i eliminacji przez wątrobę, która następnie usuwa go z organizmu poprzez syntezę kwasów żółciowych.

Obniżone stężenia frakcji cholesterolu HDL, szczególnie w połączeniu z podwyższonym stężeniem triglicerydów (hipertriglicerydemią) znacznie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, choroby wieńcowej i zawału mięśnia sercowego.

Wyższe stężenia cholesterolu HDL chronią przed występowaniem choroby niedokrwiennej serca i miażdżycą. Dlatego Cholesterol HDL jest uznawany za tzw. „dobry cholesterol”.

Badanie cholesterolu HDL jest jednym z badań panelu lipidowego (lipidogramu) i powinno być wykonywane i oceniane równocześnie z oznaczeniem poziomu cholesterolu całkowitego, triglicerydów oraz frakcji LDL cholesterolu (tzw., „złego cholesterolu”).

Cholesterol HDL - kto i kiedy powinien wykonać badanie ?

Badanie cholesterol HDL jest wskazane w kontroli profilu lipidowego pacjenta, (szczególnie, jeżeli poziom triglicerydów jest podwyższony), w celu okresowego monitorowania skuteczności wdrożonych działań zmieniających styl życia lub do oceny skuteczności farmakoterapii. Badanie zalecane jest też pacjentom, u których występują inne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.