1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Albumina w surowicy (I09)

Albumina w surowicy (I09)

Badanie albuminy w surowicy służy do diagnostyki zaburzeń czynności wątroby i nerek. Jest też stosowane jako wskaźnik oceniający stan niedożywienia pacjenta.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Albumina jest głównym białkiem osocza krwi, które odpowiada za transport niektórych hormonów, kwasów tłuszczowych, bilirubiny, witamin, jonów metali, leków, czy trucizn. Odpowiada też za utrzymanie właściwej objętości krwi krążącej (poprzez wpływ na ciśnienie osmotyczne) oraz właściwego pH (odczynu) krwi. Jest rezerwą białkową organizmu, która służy jako endogenne źródło aminokwasów do syntezy białek poza wątrobą. Pełni funkcję przeciwzapalną i przeciwdziałającą uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki.

Albumina jest produkowana z aminokwasów w wątrobie, a następnie uwalniania do krwiobiegu. Po około 20 dniach ulega degradacji w przewodzie pokarmowym, wątrobie, nerkach i innych tkankach. W ciężkich stanach zapalnych i znacznego obciążenia organizmu dochodzi do zwiększonego rozpadu białek i czas obrotu albuminy we krwi ulega znacznemu skróceniu.

Oznaczenie albuminy w surowicy znacznie się obniża w ciężkich stanach chorobowych wątroby (gdy dochodzi do obniżenia produkcji tego białka), w chorobach nerek (gdy dochodzi do utraty białka z moczem), także w stanach długotrwałego głodzenia lub niedożywienia (gdy nie dochodzi w jelitach do wchłaniania prawidłowego pokarmu, w efekcie komórki wątroby nie otrzymują aminokwasów niezbędnych do produkcji albuminy). Do obniżenia stężenia albuminy dochodzić może w chorobach zapalnych układu pokarmowego, przewlekłych biegunkach, przy rozległych oparzeniach skóry, przy długotrwałych gorączkach, w chorobach nowotworowych lub kolagenozach (chorobach układowych). U osób z hipoalbuminemią (niskim stężeniem albuminy w surowicy) dochodzi do ciężkich uogólnionych obrzęków ciała.

Podwyższone stężenia albuminy w surowicy jest zazwyczaj odzwierciedleniem stanu odwodnienia organizmu.

Albumina w surowicy - kto i kiedy powinien wykonać badanie albuminy?

Badanie albuminy w surowicy wskazane jest do wykonania w diagnostyce przewlekłych chorób wątroby i chorób nerek, wystąpienia żółtaczki, przy częstym oddawaniu moczu – szczególnie w nocy, w bólach brzucha, w zaburzeniach wchłaniania w przewodzie pokarmowym, w stanach nagłych utraty apetytu, utraty masy ciała, w stanach głodzenia lub niedoborów białka w stosowanej diecie, w zespołach obrzękowych.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.