W kategorii dostępne są badania umożliwiające ocenę wydolności i funkcjonowania nerek, dzięki czemu możliwe jest wczesne wykrycie chorób tych narządów, z których wiele rozwija się w sposób bezobjawowy. Laboratoryjne badania dostarczające informacji nt. pracy nerek w wielu przypadkach koncentrują się na oznaczeniach określonych substancji, których stężenie w krwi i/lub w moczu, w przypadku ich dysfunkcji, odpowiednio rośnie lub maleje.
Laboratoryjne badania nerek
Badania laboratoryjne nerek obejmują zarówno podstawowe badania profilaktyczne, jak i specjalistyczne badania ukierunkowane na diagnostykę konkretnych schorzeń i ich przyczyn. W kategorii znajdują się m.in.:
- Profilaktyczne badanie nerek (badania z krwi i moczu) – elementem profilaktyki zdrowia nerek są m.in. badanie ogólne moczu i badanie kreatyniny w surowicy.
- Badania w kierunku zakażeń układu moczowego – identyfikację patogenów odpowiedzialnych za zakażenie umożliwiają m.in. posiew moczu i posiew z dróg moczowo-płciowych.
- Monitorowanie czynności nerek – informacji na ten temat dostarczają m.in. wykrywanie i oznaczenia stężeń wybranych białek i metabolitów w moczu lub surowicy, m.in. albumin, mocznika.
- Inne badania nerek – np. badania wykrywające autoprzeciwciała, które występują u ok. 70% pacjentów z pierwotnym błoniastym kłębuszkowym zapaleniem nerek.
Wyniki laboratoryjnych badań nerek zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. Na tej podstawie może on wydać właściwe zalecenia dotyczące leczenia lub skierować pacjenta na dalszą diagnostykę.
Kiedy wykonać laboratoryjne badania nerek?
Badania podstawowe, takie jak m.in. badanie ogólne moczu, morfologia krwi czy kreatynina w surowicy, warto wykonywać profilaktycznie z częstotliwością zależną od wieku pacjenta oraz występujących wskazań i czynników podwyższających ryzyko wystąpienia chorób nerek. Pogłębione laboratoryjne badania nerek najczęściej są zlecane przez lekarza. Wskazaniem do laboratoryjnej diagnostyki nerek są nieustające dolegliwości w obrębie układu moczowo-płciowego, np. ból podczas oddawania moczu, częstomocz, bóle w podbrzuszu.
Przygotowanie do laboratoryjnych badań nerek
Laboratoryjne badania nerek wykonuje się z próbek moczu lub krwi żylnej pobranej od pacjenta. Na pobranie krwi należy przyjść na czczo, wyspanym i wypoczętym, a także przed przyjęciem porannej porcji leków (chyba że lekarz zaleci inaczej). Na 2–3 dni przed badaniem należy unikać alkoholu i innych używek.
Udając się do Punktu Pobrań ALAB laboratoria, należy zabrać ze sobą uprzednio przygotowaną próbkę moczu, oddaną pojemnika zakupionego w aptece bądź do specjalnego zestawu dostępnego w Punktach Pobrań ALAB laboratoria.
Powyższe wskazówki to ogólne zalecenia dotyczące przygotowania się do badań. Specyficzna diagnostyka może wymagać szczególnego przygotowania, dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z opisem badania przed jego zakupem i/lub poprosić o informacje swojego lekarza prowadzącego.