1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Wolna trijodotyronina (FT3) (O55)

Wolna trijodotyronina (FT3) (O55)

Badanie fT3 (stężenia wolnej trójjodotyroniny) służy do diagnostyki i monitorowania leczenia schorzeń tarczycy. Jest pomocne w różnicowaniu subklinicznej niedoczynności tarczycy, zatrucia T3-tyreotoksykozy i zespołu niskiej T3.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

FT3 stanowi niezwiązaną z białkami frakcję osoczową trójjodotyroniny (T3).

Trójjodotyronina jest hormonem tarczycy, w 80% powstającym w tkankach obwodowych z T4, a w 20% produkowanym przez tarczycę. Jej wolna frakcja (fT3) wykazuje aktywność biologiczną w stosunku do komórek docelowych, a poziom jej stężenia lepiej odzwierciedla stan metaboliczny tarczycy niż poziom całkowitej T3 (na jej stężenie mają również wpływ białka transportujące, a ich poziom zmienia się w wielu stanach fizjologicznych i chorobowych, oraz po podaniu niektórych leków).

Wolna trijodotyronina - kto i kiedy powinien wykonać badanie fT3?

Badanie fT3 (poziomu wolnej trójjodotyroniny) wykonuje się najczęściej razem z oznaczeniem fT4 oraz TSH w celu oceny funkcji tarczycy, oraz rozpoznania nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Sytuacje, gdy oznaczenie wolnej trójjodotyroniny jest szczególnie przydatne to:

 • choroba Graves-Basedowa, w której dochodzi do większego wzrostu T3 niż T4, gdzie wysokie stężenie T3 zapowiada brak remisji po leczeniu tyreostatycznym oraz jest czynnikiem ryzyka orbitopatii po terapii jodem promieniotwórczym;
 • poporodowa nadczynność tarczycy wymagająca rożnicowania pomiędzy poporodowym zapaleniem tarczycy a chorobą G-B. W poporodowej nadczynności tarczycy rośnie głównie fT4 a w chorobie G-B - fT3;
 • wole guzkowe nadczynne u pacjentów z terenów z niedoborem jodu
 • nadczynność tarczycy indukowana amiodaronem, gdzie warunkiem jej rozpoznania jest podwyższone lub prawidłowe (ale w górnych granicach wartości referencyjnych) stężenie fT3 i obniżone TSH.

Osoby szerzej zainteresowane tematyką badań tarczycy zapraszamy do obejrzenia webinarów:

Dodatkowe przygotowanie

Niektóre leki mogą wpływać na badanie, zalecana konsultacja z lekarzem. W przypadku pacjentów stosujących preparaty lewotyroksyny (Euthyrox, Letrox) zaleca się, aby lek przyjąć po badaniu

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.