Pakiet tarczycowy

Pakiet rozszerzony / 3 badań

Pakiet tarczycowy (TSH, FT3, FT4) to panel trzech badań podstawowych wykorzystywanych w diagnostyce laboratoryjnej funkcji gruczołu tarczycowego. Przeznaczony jest dla osób, które po raz pierwszy wykonują badania hormonów tarczycy, jak również dla pacjentów, którzy muszą ich poziom okresowo monitorować.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za produkcję hormonów wpływających na istotne funkcje organizmu, w tym na procesy przemiany materii, dlatego objawami wskazującymi na zaburzenia jej pracy mogą być: zmęczenie, senność, osłabienie, zaburzenia koncentracji lub nadmierna nerwowość, niepokój, rozdrażnienie.

Pakiet tarczycowy (pakiet badań tarczycy) wskazany jest w diagnostyce następujących zaburzeń tarczycy:

  • nadczynności tarczycy, której objawami są: spadek masy ciała przy zwiększonym apetycie, drażliwość, niepokój, przyśpieszona czynność serca, uczucie gorąca, odczuwanie wzmożonego pragnienia, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – biegunki, zaburzenia cyklu miesiączkowego;
  • niedoczynność tarczycy, której objawami są: przyrost masy ciała nawet przy niewielkiej liczbie spożywanych kalorii i zmniejszonym apetycie, ciągła senność i zmęczenie, uczucie zimna, sucha skóra, wypadające i matowe włosy, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – zaparcia, problemy z cyklem miesiączkowym.

Pakiet tarczycowy - kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet badań tarczycy wskazany jest:

  • dla pacjentów odczuwających objawy nadczynności lub niedoczynności tarczycy w celu ustalenia rozpoznania
  • dla pacjentów z rozpoznaną chorobą tarczycy w celu monitorowania leczenia
  • dla pacjentów, którzy nie odczuwają objawów ze strony tarczycy, jednak w rodzinie występują choroby tego gruczołu.

Jeśli badania tarczycy wykonuje się w celu monitorowania terapii, należy ustalić z lekarzem prowadzącym, jak często je wykonywać. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż poziom hormonów tarczycy nie ulega modyfikacji natychmiast po zmianie dawki czy zmianie diety. Dlatego optymalny czas, po którym można wykonać kontrolne badania hormonów tarczycy to 3 miesiące (zwłaszcza w przypadku TSH).

Badania laboratoryjne w kierunku chorób tarczycy wykonuje się w godzinach porannych, na czczo. TSH charakteryzuje się zmiennym rytmem wydzielania dobowego, co oznacza, że w różnych porach dnia we krwi jest różne stężenie tego hormonu. Aby możliwa była prawidłowa i wystandaryzowana interpretacja wyników badania laboratoryjnego, wartości referencyjne tych parametrów zostały ustalone dla godzin porannych.

Badania poziomu hormonów tarczycy należy wykonywać na czczo, przed badaniem nie należy zażywać żadnych leków. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki w godzinach porannych, wskazana jest konsultacja z lekarzem, czy można je zażyć po badaniu.

Należy pamiętać, że na wynik badania TSH i hormonów tarczycy wpływają także leki kupowane bez recepty. Należą do nich niesterydowe leki przeciwzapalne (tzw. NLPZ), czy – w przypadku niektórych metod laboratoryjnych – biotyna. Wskazane jest odstawienie preparatów biotyny na ok. 48 godzin przed badaniem.

Dodatkowe przygotowanie

Niektóre leki mogą wpływać na badanie - zalecana konsultacja z lekarzem. W przypadku pacjentów stosujących preparaty lewotyroksyny (Euthyrox, Letrox) zaleca się, aby lek przyjąć po badaniu.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.