1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Pakiet tarczycowy kompleksowy

Pakiet tarczycowy kompleksowy

Pakiet rozszerzony / 8 badań

Pakiet tarczycowy kompleksowy jest najszerszym panelem badań w kierunku chorób tarczycy. Pakiet tarczycowy kompleksowy jest dostępny tylko w ALAB laboratoria, pozwala na najbardziej kompleksową laboratoryjną diagnostykę tarczycy. W jego skład wchodzi oznaczenie poziomu TSH oraz hormonów tarczycy, poziomu przeciwciał (pomaga zweryfikować czy mamy do czynienia z chorobą autoimmunologiczną – Hashimoto lub Graves-Basedow), stężenia selenu i jodu (pierwiastków niezbędnych w metabolizmie hormonów tarczycy).

Oczekiwanie na wynik

13 dni roboczych

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • zbierz pierwszy mocz poranny, ze środkowego strumienia
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Choroby tarczycy są jednymi z najczęstszych zaburzeń hormonalnych, występują u ok. 20% naszego społeczeństwa. Częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn.

Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym m.in. za procesy przemiany materii. Z tego powodu zaburzenia jej pracy dają następujące symptomy:

  • niedoczynność tarczycy i niedobór jej hormonów to: zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji, osłabienie, przyrost masy ciała pomimo braku apetytu, sucha i szorstka skóra, uczucie zimna
  • nadczynność tarczycy i nadmierna produkcja jej hormonów to: nerwowość, niepokój, potliwość, zaburzenia rytmu serca i jego kołatania, ciepła i wilgotna skóra, nadmierny apetyt, utrata wagi, uczucie gorąca.

Tarczyca produkuje trzy hormony: trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) oraz kalcytoninę. Kalcytonina nie znajduje zastosowania w diagnostyce laboratoryjnej zaburzeń funkcji tarczycy, natomiast dwa pierwsze hormony w postaci wolnej - fT4 oraz fT3 - razem z TSH – hormonem przysadki mózgowej, są podstawowymi parametrami oznaczanymi w tych zaburzeniach.

Oznaczenie poziomu hormonów tarczycy wskazuje na nieprawidłowości w jej pracy, nadczynność lub niedoczynność. Jeśli przyczyną zaburzeń funkcji tarczycy są choroby autoimmunologiczne - choroba Hashimoto lub Graves-Basedowa – należy zbadać poziom przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom tarczycy. Są to: anty-TPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej), anty-TG (przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie) oraz TRAB (przeciwciała przeciwko receptorowi TSH ). Dopełnieniem diagnostyki tego narządu powinno być zbadanie poziomu selenu oraz jodu – składników niezbędnych do prawidłowego działania tarczycy. Selen to mikroelement, warunkujący przemianę T4 w T3, jod natomiast jest niezbędny do ich wytwarzania obydwu tych hormonów. Oznaczenie poziomu jodu w pakiecie wykonuje się z moczu, ponieważ większość jodu – aż 90% - wydalane jest przez nerki. Dlatego badaniem, które w sposób najbardziej miarodajny pokazuje zaopatrzenie organizmu w jod, jest zbadanie jego poziomu w moczu.

WAŻNE: W chorobach tarczycy często zalecana jest suplementacja selenem. Należy pamiętać, iż suplementacja tego pierwiastka bez uprzedniego badania jego poziomu we krwi może być niepotrzebna i niebezpieczna. Nie każdy pacjent cierpiący na chorobę tarczycy ma niedobór selenu, a nadmiar selenu może być toksyczny.

UWAGA

W skład pakietu tarczycowego kompleksowego wchodzą następujące badania z krwi:

  • TSH, fT3, fT4
  • przeciwciała ATPO, ATG, TRAB
  • selen w surowicy

oraz badanie z moczu:

  • jod w moczu.

Należy pamiętać, iż przychodząc na pobranie krwi do laboratorium, trzeba przynieść ze sobą pojemnik z moczem. Materiałem do badania jest standardowa, poranna próbka moczu.

Pakiet tarczycowy kompleksowy – kto i kiedy powinien wykonać?

Pakiet tarczycowy kompleksowy wskazany jest dla osób, które chcą wykonać pogłębioną diagnostykę funkcji tarczycy, komplet przeciwciał oraz diagnostykę istotnych dla tarczycy składników diety.

Pakiet rekomendowany jest również dla osób, u których trudno osiągnąć eutyreozę, poszerzony panel badań może wskazać przyczynę takiego stanu (np. niedobory pokarmowe).

Dodatkowe przygotowanie

Przed pobraniem należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą odczytanie objętości. Dodatkowo będzie potrzebny pojemnik jednorazowy, do którego zostanie przelana próbka moczu ze zbiórki (pojemniki można odebrać z Punktu Pobrań - należy wcześniej skontaktować się z Punktem Pobrań). Dobową zbiorkę moczu rozpocznij rano. Pierwszą poranną porcję moczu odrzucić (do toalety). Zacznij od drugiej i zbieraj do naczynia. Ostatnią porcją DZM jest mocz poranny dnia następnego. Zbierany mocz przechowywać w chłodnym miejscu. Po zakończeniu zbiórki, mocz dokładnie wymieszaj, zmierz objętość, a następnie przelej około 50-100 ml do pojemnika i dostarcz do Punktu Pobrań.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.