1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09)

P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09)

Badanie anty-TPO (aTPO) jest jednym z badań wykonywanych w diagnostyce zaburzeń pracy tarczycy. Wysoki poziom przeciwciał aTPO może świadczyć o chorobie autoimmunologicznej tego organu.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

ATPO są autoprzeciwciałami skierowanymi przeciwko własnej peroksydazie tarczycowej, enzymowi kluczowemu w syntezie hormonów tarczycy. Jest niezbędna do prawidłowego jej funkcjonowania (katalizuje utlenianie jodu, jodowanie reszt tyrozynowych i sprzęganie jodotyrozyn). ATPO należą do immunoglobulin klasy G, a ich stężenie koreluje z rozległością nacieków limfocytarnych w gruczole tarczowym. Badanie anty-TPO znalazło zastosowanie w diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy.

Udział aTPO w diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy jest znaczący. Przeciwciała te uruchamiają mechanizm cytotoksyczności zależnej od dopełniacza oraz cytotoksyczności komórkowej zależnej od przeciwciał. Peroksydaza jest jednym z trzech głównych autoantygenów w chorobach tarczycy z autoagresji. Kompleks immunologiczny antygen – przeciwciało inicjuje proces zapalny i działa cytotoksycznie na komórki pęcherzykowe tarczycy.

Autoprzeciwciała skierowane przeciwko TPO wykrywane są u większości pacjentów z nadczynnością tarczycy w pierwotnym obrzęku śluzowatym – chorobie Gravesa-Basedowa (60-80%) i niedoczynnością tarczycy z przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy typu Hashimoto (ok. 95%), również w 10-20% przypadków nieautoimmunologicznych chorób tarczycy. Są najlepszym markerem serologicznym procesu autoimmunizacyjnego w tarczycy.

Obecność aTPO zwiększa ryzyko rozwoju niedoczynności tarczycy w ciągu 20 lat.

Częściej stwierdza się je u kobiet (najczęściej między 40. a 69. rokiem życia). Obecność przeciwciał aTPO wykazano w większości przypadków poporodowego zapalenia tarczycy, a obecność autoprzeciwciał we wczesnej ciąży była powiązana z wysokim ryzykiem wystąpienia bezobjawowej poporodowej niedoczynności tarczycy. Często stwierdza się obecność przeciwciał aTPO przy braku autoprzeciwciał przeciwko tyreoglobulinie, w szczególności u pacjentów z niewielkim wolem, ale w aż 64% przypadków niedoczynności tarczycy o podłożu autoimmunologicznym stwierdzono obecność wyłącznie przeciwciał aTPO. Ponadto przeciwciała te są często wykrywane u pacjentów z innymi chorobami autoimmunizacyjnymi np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie Addisona, cukrzycy typu I.

P/c przeciw peroksydazie tarczycowej - kto i kiedy powinien wykonać badanie aTPO?

Wskazaniem do oznaczenia poziomu przeciwciała aTPO jest:

 • diagnostyka autoimmunologicznych chorób tarczycy, zarówno przy niedoczynności (choroba Hashimoto), jak i nadczynności tarczycy (choroba Gravesa- Basedowa)
 • ocena autoimmunologicznych chorób tarczycy u osób z chorobami z autoagresji – m.in. z cukrzycą typu I, niedokrwistością Addisona – Biermera, RZS i innymi układowymi chorobami tkanki łącznej,
 • ocena autoimmunologicznych chorób tarczycy u osób z zespołem Downa, Turnera i Klinefeltera,
 • ocena ryzyka zaburzeń czynności tarczycy przed włączeniem leczenia: amiodaronem, solami litu, interferonem -α, inhibitorami immunologicznych punktów kontrolnych,
 • w przypadku niepokojących wyników wcześniejszych badań TSH, fT3 i fT4.

Druga grupa wskazań dotyczy kobiet w ciąży lub planujących ciążę. Dodatnie aTPO w ciąży jest czynnikiem predykcyjnym dla obniżonego wskaźnika żywych urodzeń.

Badanie aTPO wykonuje się w celu:

 • ocena ryzyka wystąpienia niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży - u kobiet w ciąży z podwyższonym aTPO poziom TSH powinien zostać oznaczony po potwierdzeniu ciąży, a następnie co 4 tygodnie w pierwszej połowie ciąży,
 • ocena ryzyka wystąpienia niedoczynności tarczycy u kobiet planujących ciążę - kobiety z podwyższonym poziomem aTPO starające się o dziecko powinny mieć oznaczany poziom TSH co 6 miesięcy,
 • diagnostyki poporodowego zapalenia tarczycy,
 • diagnostyki przyczyn poronień samoistnych i porodów przedwczesnych.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.