1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Cynk w surowicy (K15)

Cynk w surowicy (K15)

Badanie cynku w surowicy to ilościowe oznaczenie tego pierwiastka, wykrywające jego niedobór lub nadmiar. Badanie poziomu cynku pomocne jest również w monitorowaniu bezpieczeństwa i skuteczności suplementacji cynkiem.

Oczekiwanie na wynik

-

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Cynk jest mikropierwiastkiem niezbędnym, występującym we wszystkich komórkach i płynach ustrojowych organizmu. Bierze udział w kluczowych dla organizmu procesach, dlatego nazywany jest pierwiastkiem XXI w. Jest m.in.:

 • kofaktorem ponad 80 enzymów,
 • odgrywa istotną rolę w ekspresji genów,
 • ma właściwości antyoksydacyjne i immunomodulujące – wpływa na odporność komórkową i humoralną,
 • wpływa na syntezę, funkcje i wzajemne zależności różnych hormonów: insulina, ACTH, testosteron,
 • jako składnik enzymu dehydrogenazy alkoholowej katalizuje przemianę witaminy A do formy aktywnej, co warunkuje widzenie w ciemności,
 • odgrywa rolę ochronną w zatruciu metalami ciężkimi, zwłaszcza ołowiem.

W związku z tym, iż cynk ma tak szerokie znaczenie w organizmie, niedobory cynku mogą objawiać się w różny sposób. Może to być:

 • łamliwość paznokci, białe plamki na płytce paznokci,
 • wypadanie włosów,
 • utrudnione gojenie się ran, zwiększona podatność na infekcje.

Niewielki niedobór cynku u mężczyzn może powodować oligospermię, zmniejszenie poziomu testosteronu.

Znaczne niedobory cynku prowadzą do zaburzeń wzrostu, zaburzenia funkcji układu nerwowego – depresji, zahamowania apetytu, osłabienia funkcji poznawczych.

Szkodliwy dla zdrowia może być również nadmiar cynku w organizmie, który gromadzi się w wątrobie i nerkach, powoduje także niedokrwistość. Nadmierne spożycie cynku obniża przyswajalność takich pierwiastków jak miedź, fosfor, żelazo, wapń. Przyjmowanie wysokich dawek cynku powoduje również podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego, nudności i wymioty.

Badania wskazują, iż blisko 70% kobiet powyżej 60 r.ż., ze względu na źle zbilansowaną dietę, ma za wysoki poziom cynku.

Cynk w surowicy – kto i kiedy powinien wykonać badanie cynku?

Wskazaniem do badania cynku są objawy mogące wskazywać na jego nieprawidłowy poziom:

 • osłabienie włosów i paznokci, trudne gojenie się ran, zwiększona podatność na infekcje, problemy skórne (trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty), zaburzenia widzenia w zmierzchowego. Ponadto marskość wątroby, żywienie pozajelitowe, acrodermatitis enteropathica (zespół Brandta, zespół Danbolta-Clossa) u niemowląt.

Niedobory cynku mogą występować u osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej – dieta z dużą zawartością fitynianów zmniejsza wchłanianie cynku w przewodzie pokarmowym oraz u osób z dietą niskobiałkową.

Badanie poziomu cynku wskazane jest również u mężczyzn mających problemy z płodnością oraz obniżonym poziomem testosteronu.

Ze względu na to, iż nadmiar cynku może być szkodliwy dla organizmu, jego suplementacja również wymaga kontroli stężenia we krwi.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.