Badanie 17-OH progesteronu jest zalecane w diagnostyce chorób nadnerczy, jak również hirsutyzmu i bezpłodności u kobiet.
Oczekiwanie na wynik
3 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
17α-hydroksyprogesteron - zwany również 17-hydroksyprogesteronem - jest steroidem produkowanym w nadnerczach oraz w niewielkich ilościach w gonadach (jądrach, jajnikach) i łożysku. Związek ten jest prekursorem 11-deoksykortyzolu, z którego pod wpływem 11β-hydroksylazy powstaje kortyzol, jest również metabolitem progesteronu.
Stężenie 17-OHP w fazie folikularnej < 1,7–2,0 ng/ml (5,1–6,0 nmol/l) z dużym prawdopodobieństwem wyklucza rozpoznanie nieklasycznej formy wrodzonego przerostu nadnerczy. Stężenie 17-OHP ≥ 1,7–2,0 ng/ml (5,1–6,0 nmol/l) jest wskazaniem do wykonania testu stymulacji z syntetycznym ACTH.
Stężenie 17-OHP może być podwyższone w innych zaburzeniach steroidogenezy (syntezy hormonów steroidowych), takich jak:
Badanie 17-OH progesteron wskazane jest w diagnozowaniu chorób nadnerczy: wrodzonego przerostu nadnerczy (WPN) z niedoboru 21α-hydroksylazy, postaci klasycznej (bez utraty soli) oraz postaci nieklasycznej.
Jest to badanie przesiewowe w przedwczesnym dojrzewaniu płciowym oraz zaburzeniach rozwoju zewnętrznych narządów płciowych. Ponadto w diagnostyce hirsutyzmu (pojawienia się cech męskich) u kobiet, w zespole PCOS.
U kobiet oznaczenie stężenia 17-OHP należy wykonać w godzinach porannych w fazie folikularnej cyklu miesiączkowego, między 2-5 dniem cyklu. Oznaczenie w pierwszych dniach cyklu pozwala na wykluczenie jajnikowej produkcji tego hormonu.
Badanie 17-OH progesteronu u kobiet może być w diagnostyce przyczyn poronień.
Kobiety powinny wykonywać badanie między 2 a 5 dniem cyklu miesiączkowego lub wg zaleceń lekarza.