1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Adrenalina w osoczu (Epinefryna) (I05)

Adrenalina w osoczu (Epinefryna) (I05)

Wykonuje się je w ramach diagnostyki nadciśnienia tętniczego niejasnego pochodzenia, z reguły podczas napadu lub krótko po napadzie, którego objawy nasuwają podejrzenie guza chromochłonnego (rodzaj guza nadnerczy).

Oczekiwanie na wynik

-

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Adrenalina jest katecholaminą produkowaną przez rdzeń nadnerczy i zakończenia pozazwojowe układu współczulnego z tyrozyny. Poprzez pobudzenie receptorów alfa powoduję skurcz naczyń krwionośnych, a oddziałując na receptory beta powoduję rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyspiesza akcje serca i zwiększa siłę skurczy mięśnia sercowego. Wydzielanie adrenaliny pobudzają czynniki stresowe, niski poziom glukozy, niektóre leki, oraz zwykła aktywność dzienna. Natomiast hamują jej wydzielanie sen oraz blokery receptorów muskarynowych.  Badanie stężenia adrenaliny we krwi jest bardzo przydatne i wręcz umożliwia natychmiastowe ustalenie rozpoznania, w przypadku guza chromochłonnego.

Dodatkowe przygotowanie

Co najmniej 8 godz. nocnego wypoczynku, unikać stresu. Krew do badania należy pobrać po co najmniej 30 minutowym odpoczynku. Na 3 dni przed badaniem nie powinno spożywać: bananów, cytrusów, czekolady, kawy. Leki mogą wpływac na badanie - należy skontaktowac się z lekarzem

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.