1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Badanie kału w kierunku pasożytów (jedno oznaczenie) (A21)

Badanie kału w kierunku pasożytów (jedno oznaczenie) (A21)

Badanie kału w kierunku pasożytów to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu pokarmowego, bólów brzucha i przyczyn biegunek.

Oczekiwanie na wynik

4 dni robocze

Materiał

Kał

Przygotowanie

  • próbkę kału pobierz za pomocą łopatki w ilości na wysokość ok. 1/4 pojemnika
Dowiedz się więcej

Pasożyty w kale mogą zostać wykryte poprzez badanie mikroskopowe, w którym poszukiwane są pod mikroskopem w próbce kału różne ich stadia rozwojowe. Jelitowe pasożyty, które mogą powodować różne dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego, to w warunkach polskich owsiki, glisty, lamblie i tasiemce. Do zakażenia dochodzi zwykle poprzez wypicie wody, lub spożycie niemytych owoców, warzyw czy innych pokarmów zawierających jaja pasożytów oraz na skutek niedostatecznego przestrzegania zasad higieny( zbyt rzadkie mycie rąk). Podróże egzotyczne w obszary tropikalne zwiększają ryzyko zakażenia „obcymi” pasożytami z tamtych stref klimatycznych.

W warunkach fizjologicznych kał składa się głównie z resztek wydzielin przewodu pokarmowego, złuszczonych nabłonków, niewielkich resztek pokarmowych oraz swoistych dla przewodu pokarmowego bakterii, które mogą stanowić nawet 50% masy kału. Nie ma w kale fizjologicznym żadnych jaj lub innych postaci rozwojowych organizmów obcych.

W sytuacji, gdy pasożyt wniknie do organizmu i zagnieździ się w przewodzie pokarmowym człowieka, który jest jego żywicielem, dochodzi do rozwoju pasożyta, który następnie uwalnia poszczególne formy lub jaja do kału żywiciela. To pozwala na poszukiwanie i rozpoznawanie infekcji pasożytniczej poprzez badanie próbek kału.

Badanie kału na pasożyty powinno być wykonane w 3 próbkach pobranych w kilkudniowych odstępach. Zwiększa to szansę na wykrycie patogenu i odnalezienie przyczyn dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jednorazowe badanie kału w kierunku pasożytów nie daje gwarancji ich wykrycia.

Badanie kału w kierunku pasożytów - kto i kiedy powinien wykonać?

W przypadku zakażeń pasożytniczych najczęściej dochodzi do występowania uporczywej biegunki, z obecnością śluzu w stolcu lub obecnością krwi. Objawom tym towarzyszyć mogą bóle w podbrzuszu, mdłości, bóle głowy czy gorączka. Inne dolegliwości to zaobserwowany brak apetytu, spadek masy ciała, niewyjaśnione zmiany skórne, poczucie osłabienia, kłopotów z koncentracją, nawracające stany podgorączkowe, czy zaburzenia snu. Takie trwające przez wiele dni objawy mogą być wskazaniem do rozważenia wykonania badania kału na pasożyty, szczególnie u dzieci.

Dodatkowe przygotowanie

• kał pobierać przed rozpoczęciem leczenia lub po 1-3 tygodniach od zakończenia leczenia

• kał pobrać z trzech różnych miejsc

• pobrać świeży kał na wysokość 1/4 pojemnika

• w przypadku obecności podejrzanych struktur w kale, należy je oddzielić od materiału i umieścić w oddzielnym pojemniku z niewielką ilością soli fizjologicznej lub wody

• po pobraniu pojemnik szczelnie zamknąć i przynieść do Punktu Pobrań Dostarczyć materiał w dniu pobrania lub przechowywać do 24h w temp. lodówki 2-8°C.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.