CA 19-9 (I45)

CA 19-9 to antygen towarzyszący nowotworom, służący do monitorowania pacjentów z rozpoznanymi chorobami nowotworowymi przewodu pokarmowego. Oznaczenie CA 19-9 nie powinny być wykorzystywane jako badanie przesiewowe w diagnostyce nowotworów.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

CA 19-9 występuje w tkankach jako monosialoganglozyd, a w surowicy - jako bogata w grupy węglowodanowe glikoproteina o wysokiej masie cząsteczkowej - mucyna. Wartości oznaczeń CA 19-9 są często podwyższone w surowicy pacjentów z różnego rodzaju nowotworami złośliwymi przewodu pokarmowego, takimi jak: rak trzustki, rak jelita grubego, rak żołądka czy rak wątroby. Brak jest danych na temat przydatności oznaczania CA 19-9 w badaniach przesiewowych w kierunku nowotworów złośliwych.

W warunkach fizjologicznych CA 19-9 jest wytwarzany przez komórki przewodu pokarmowego płodu, a w życiu dorosłym przez trzustkę, drogi żółciowe, gruczoły ślinowe i oskrzela. Wysokie stężenie tego białka znajdują się w wydzielinach i wydalinach: ślinie, mleku, smółce, wydzielinie oskrzeli, śluzie szyjki macicy i płynie nasiennym.

Oznaczanie CA 19-9 powinno być stosowane jako badanie pomocnicze w połączeniu z innymi badaniami diagnostycznymi w postępowaniu z chorymi na raka trzustki. Podwyższone wartości oznaczeń CA 19-9 w surowicy obserwuje się także u pacjentów z przerzutami oraz u chorych na choroby nienowotworowe, takie jak: wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, zapalenie trzustki czy inne choroby przewodu pokarmowego. Podwyższone wartości występują również w przebiegu mukowiscydozy.

Kto i kiedy powinien wykonać badanie CA 19-9?

Badanie CA 19-9 może być przydatne w monitorowaniu chorych, u których rozpoznano nowotwory złośliwe przewodu pokarmowego: raka trzustki, wątroby, żołądka, jelita grubego, rak pęcherzyka żółciowego). Utrzymujący się wzrost w wartościach oznaczeń CA 19-9 po leczeniu może wskazywać na obecność bezobjawowych przerzutów i/lub choroby resztkowej. Stale wzrastające wartości oznaczeń CA 19-9 mogą być związane z progresją choroby nowotworowej i słabą odpowiedzią na stosowane leczenie. Z kolei obniżające się wartości oznaczeń CA 19-9 mogą wskazywać na dobre rokowanie i dobrą odpowiedź na leczenie.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.