1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC) (O93)

Całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC) (O93)

Badanie TIBC – całkowita zdolność wiązania żelaza jest stosowane do diagnostyki zaburzeń gospodarki żelazowej w podejrzeniu niedoboru lub nadmiaru żelaza w organizmie oraz do diagnostyki niedokrwistości.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

TIBC – całkowita zdolność wiązania żelaza jest wskaźnikiem odzwierciedlającym zdolność wiązania tego pierwiastka przez specjalistyczne białko osocza – transferynę.

Żelazo jest jednym z kluczowych dla organizmu pierwiastków. Dostarczane jest z pożywieniem. W warunkach prawidłowych około 70% wchłoniętego żelaza zużywane jest do syntezy w krwinkach czerwonych hemoglobiny. Pozostała pula żelaza jest magazynowana w tkankach w postaci ferrytyny lub hemosyderyny, a niewielka część wykorzystywana jest do syntezy niektórych białek, w tym mioglobiny oraz enzymów pełniących różnorodne funkcje.

Transferyna wytwarzana jest w wątrobie, reguluje wchłanianie żelaza do krwi i odpowiada za transport jonów żelaza do poszczególnych innych tkanek i narządów. W prawidłowych warunkach tylko około 1/3 miejsc wiążących w transferynie jest wysyconych jonami żelaza, pozostałe miejsca wiążące stanowią pulę zapasową. Występowanie zaburzeń w gospodarce żelazowej organizmu znajduje swoje odzwierciedlenie w poziomach TIBC (całkowitej zdolności wiązania żelaza). TIBC służyć może do diagnozowania niedokrwistości mikrocytowych (gdy krwinki czerwone są zbyt małe) i hipochromicznych (gdy erytrocyty zawierają zbyt mało hemoglobiny).

Wysokie wartości TIBC są obserwowane w niedoborach żelaza, w niedokrwistościach mikrocytowych, w ciąży, u osób stosujących doustne środki antykoncepcyjne.

Niskie wartości TIBC mogą wystąpić w hemochromatozie, w niedożywieniu, w stanach zapalnych, w marskości wątroby, w zespole nerczycowym, w chorobach nowotworowych.

Całkowita zdolność wiązania żelaza - kto i kiedy powinien wykonać badanie TIBC?

Badanie TIBC - całkowita zdolność wiązania żelaza zalecane jest osobom, u których występują przewlekłe stany szybkiego męczenia się, osłabienia, wyczerpania, zawroty głowy, bóle głowy, trudności z koncentracją, bóle brzucha, bladość skóry, utrata masy ciała, bóle stawów.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.