1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Czas protrombinowy (PT), INR/ (G21)

Czas protrombinowy (PT), INR/ (G21)

Czas protrombinowy jest badaniem pozwalającym na wykrycie wrodzonego lub nabytego niedoboru czynników V, VII, X oraz służy do monitorowania terapii przeciwzakrzepowej antagonistami witaminy K.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Czas protrombinowy jest miarą zewnątrzpochodnego układu aktywacji protrombiny. Zależy on od zawartości protrombiny w osoczu oraz czynników V, VII, X oraz fibrynogenu, nie zależy natomiast od pozostałych czynników krzepnięcia i liczby płytek.

Wartość czasu protrombinowego przedstawiana jest najczęściej jako międzynarodowy współczynnik znormalizowany – INR. Posługiwanie się tym współczynnikiem możliwe jest przy stosowaniu standaryzowanych preparatów tromboplastyny i pozwala na jednolitą interpretację wyników czasu protrombinowego niezależnie od laboratorium, w którym zostało wykonane badanie. Stosowanie INR ma szczególne znaczenie u chorych leczonych doustnymi antykoagulantami, antagonistami witaminy K. W różnych sytuacjach klinicznych u chorych leczonych doustnymi antykoagulantami, antagonistami witaminy K zalecane są różne zakresy terapeutyczne INR, np. w profilaktyce zaburzeń zakrzepowych po zabiegach operacyjnych wynoszą one 2.0-3.0, a w przypadku nawracających zakrzepów i zatorów 3,5-4,0.

Skrócenie czasu protrombinowego nie ma istotnego znaczenia klinicznego, natomiast przedłużenie PT może wystąpić w następujących sytuacjach klinicznych: wrodzonych niedoborach czynników II, V, Vii i X, znacznych niedoborach fibrynogenu, dysfibrynogenemii i zaburzeniach polimeryzacji fibrynogenu, przewlekłych chorobach miąższu wątroby, niedoborach witaminy K, chorobie krwotocznej noworodków, leczeniu doustnymi antykoagulantami - antagonistami witaminy K, rozsianym wykrzepianiu wewnątrznaczyniowym (DIC), obecności inhibitorów krzepnięcia (heparyna, hirudyna, produkty degradacji fibrynogenu, krążące antykoagulanty), również w przebiegu białaczek, mocznicy, choroby Addisona-Biermera.

Czas protrombinowy - kto i kiedy powinien wykonać badanie PT?

Badanie PT (czasu protrombinowego) jest badaniem wykonywanym w celu wyjaśnienia przyczyn nadmiernych krwawień, jest także badaniem z wyboru służącym do monitorowania terapii przeciwzakrzepowej antagonistami witaminy K.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.