1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Dehydrogenaza mleczanowa (LDH)

Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) Kod ICD: K33

Badanie LDH (dehydrogenaza mleczanowa) jest jednym z badań służących do diagnostyki uszkodzeń komórek wielu tkanek, głównie narządu wątroby, ale także pomocne jest w diagnostyce lub różnicowaniu niedokrwistościach hemolitycznej i megaloblastycznej, oraz w chorobach mięśni poprzecznie prążkowanych i chorobach nowotworowych. Metoda spektrofotometryczna ilościowego oznaczenia LDH obejmuje 5 różnych izoform tego enzymu.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku

Enzym dehydrogenaza mleczanowa LDH występuje w cytoplazmie komórek wielu narządów i tkanek organizmu – w wątrobie, sercu, nerkach, płucach, mózgu, mięśniach szkieletowych i w krwinkach czerwonych. Enzym ten bierze udział w przemianach pirogronianu w mleczan i odwrotnie. Ze względu na budowę złożoną z podjednostek i ich kombinację wyróżnia się 5 izoform tego enzymu. Badanie LDH obejmuje pomiarem wszystkie typy enzymu:

  • LDH-1: serce i krwinki czerwone,
  • LDH-2: serce, erytrocyty, mózg,
  • LDH-3: płuca, nerki, leukocyty, mózg,
  • LDH-4: nerki, łożysko, trzustka, wątroba, mięśnie,
  • LDH-5: wątroba, mięśnie szkieletowe.

W prawidłowych warunkach tylko niewielkie ilości LDH są wykrywane we krwi, gdyż enzym pozostaje wewnątrz komórek. W chwili uszkodzenia komórek dochodzi do uwalniania enzymu do krwi. Wzrost aktywności LDH nie jest więc swoistym wskaźnikiem konkretnej choroby jednego narządu, a wskazuje na stany chorobowe, w których dochodzi do rozpadu tkanek, na skutek ich uszkodzenia lub martwicy.

Do wzrostu LDH dochodzi w ciężkich, ostrych lub przewlekłych stanach chorobowych wątroby, w zatruciach, niedokrwistościach hemolitycznej i megaloblastycznej, w zawale mięśnia sercowego, w udarze mózgu, w chorobach nerek, w chorobach mięśni poprzecznie prążkowanych (szkieletowych) i w chorobach nowotworowych.

Dehydrogenaza mleczanowa - kto i kiedy powinien wykonać badanie LDH?

Badanie LDH jest badaniem pomocnym w sytuacjach potwierdzenia uszkodzenia tkanek w organizmie, służy do diagnostyki i kontroli leczenia niedokrwistości (anemii) hemolitycznych i megaloblastycznych, do różnicowania raka jądra, w monitorowaniu chłoniaków i niektórych innych nowotworów, wspiera diagnostykę dystrofii mięśniowej, udaru mózgu, chorób wątroby, ostrego zapalenia trzustki, chorób nerek, zatoru tętnicy płucnej, mononukleozy zakaźnej, niedrożności jelit, układowych chorób tkanki łącznej.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.