1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) (K33)

Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) (K33)

Badanie LDH (dehydrogenaza mleczanowa) jest jednym z badań służących do diagnostyki uszkodzeń komórek wielu tkanek, głównie narządu wątroby, ale także pomocne jest w diagnostyce lub różnicowaniu niedokrwistościach hemolitycznej i megaloblastycznej, oraz w chorobach mięśni poprzecznie prążkowanych i chorobach nowotworowych. Metoda spektrofotometryczna ilościowego oznaczenia LDH obejmuje 5 różnych izoform tego enzymu.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Enzym dehydrogenaza mleczanowa LDH występuje w cytoplazmie komórek wielu narządów i tkanek organizmu – w wątrobie, sercu, nerkach, płucach, mózgu, mięśniach szkieletowych i w krwinkach czerwonych. Enzym ten bierze udział w przemianach pirogronianu w mleczan i odwrotnie. Ze względu na budowę złożoną z podjednostek i ich kombinację wyróżnia się 5 izoform tego enzymu. Badanie LDH obejmuje pomiarem wszystkie typy enzymu:

 • LDH-1: serce i krwinki czerwone,
 • LDH-2: serce, erytrocyty, mózg,
 • LDH-3: płuca, nerki, leukocyty, mózg,
 • LDH-4: nerki, łożysko, trzustka, wątroba, mięśnie,
 • LDH-5: wątroba, mięśnie szkieletowe.

W prawidłowych warunkach tylko niewielkie ilości LDH są wykrywane we krwi, gdyż enzym pozostaje wewnątrz komórek. W chwili uszkodzenia komórek dochodzi do uwalniania enzymu do krwi. Wzrost aktywności LDH nie jest więc swoistym wskaźnikiem konkretnej choroby jednego narządu, a wskazuje na stany chorobowe, w których dochodzi do rozpadu tkanek, na skutek ich uszkodzenia lub martwicy.

Do wzrostu LDH dochodzi w ciężkich, ostrych lub przewlekłych stanach chorobowych wątroby, w zatruciach, niedokrwistościach hemolitycznej i megaloblastycznej, w zawale mięśnia sercowego, w udarze mózgu, w chorobach nerek, w chorobach mięśni poprzecznie prążkowanych (szkieletowych) i w chorobach nowotworowych.

Dehydrogenaza mleczanowa - kto i kiedy powinien wykonać badanie LDH?

Badanie LDH jest badaniem pomocnym w sytuacjach potwierdzenia uszkodzenia tkanek w organizmie, służy do diagnostyki i kontroli leczenia niedokrwistości (anemii) hemolitycznych i megaloblastycznych, do różnicowania raka jądra, w monitorowaniu chłoniaków i niektórych innych nowotworów, wspiera diagnostykę dystrofii mięśniowej, udaru mózgu, chorób wątroby, ostrego zapalenia trzustki, chorób nerek, zatoru tętnicy płucnej, mononukleozy zakaźnej, niedrożności jelit, układowych chorób tkanki łącznej.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.