Oczekiwanie na wynik
22 dni robocze
Materiał
Krew
W ciągu naszego życia serce wykonuje około 2,5 miliarda uderzeń, czyli uderza około 100000 razy dziennie i codziennie przetacza do 7500 litrów krwi. Na jakość jego działania ma wpływ wiele czynników, a choroby sercowo-naczyniowe należą do jednej z głównych przyczyn zachorowań i śmiertelności w krajach wysoko rozwiniętych.
Wśród czynników mających wpływ na rozwój chorób sercowo-naczyniowych znajduje się czynnik dziedziczny, a rola badań genetycznych w jego identyfikacji staje się obecnie coraz ważniejsza. Ma to związek z dużą ilością objawów, które mogą utrudniać identyfikację podstawowej choroby sercowo-naczyniowej. Tym bardziej, że choroby serca o podłożu genetycznym mogą wyglądać podobnie do innych, bardziej powszechnych chorób serca, stąd istotne jest właściwe rozpoznanie. Wiedza uzyskana dzięki badaniom genetycznym i identyfikacji mutacji wywołującej chorobę może prowadzić do poprawy rokowania, a także skutecznego postępowania klinicznego i leczenia wielu schorzeń sercowo-naczyniowych. Testy genetyczne mogą zdiagnozować dziedziczne choroby układu krążenia, a w razie potrzeby mogą również pomóc w diagnostyce różnicowej.
Szeroki panel badań genetycznych pozwalający w krótkim czasie przeprowadzić kompleksową diagnostykę genetyczną dla większości dziedzicznych chorób układu sercowo-naczyniowego, kardiomiopatii, kanałopatii, aortopatii, chorób tkanki łącznej, nadciśnienia płucnego, wrodzonych chorób serca i dziedzicznych dyslipidemii.
Podczas badania identyfikowane są zmiany genów w kierunku predyspozycji do rozwoju następujących schorzeń:
- Nieprawidłowości aorty
- Arytmia
- Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC)
- Zespół długiego QT
- Zespół krótkiego QT
- Polimorficzny katecholaminergiczny częstoskurcz komorowy
- Tachykardia (CPVT)
- Zespół Brugadów
- Migotanie przedsionków
- Kardiomiopatia
- Kardiomiopatia rozstrzeniowa
- Kardiomiopatia przerostowa
- Wrodzone wady serca
- Dziedziczna krwotoczna teleangiektazja (HHT)
- Heterotaksja (Situs Inversus)
- Hiperlipidemia
- Niemiażdżycowy zespół mięśnia sercowego
- Zespół Ehlersa-Danlosa
- Zespół Liddle'a
- Zespół Noonana
- Nadciśnienie płucne
Dziedziczna choroba serca często wymaga wcześniejszego leczenia, by uniknąć niewydolności serca, zawałów serca, nagłego zatrzymania krążenia i innych powikłań. Dzięki odpowiedniej ocenie oraz właściwej interwencji ryzyko poważnych powikłań można zmniejszyć.
Kardiomiopatie są główną przyczyną nagłych zgonów sercowych u osób poniżej 35 roku życia i wśród sportowców oraz jednym z najczęstszych wskazań do przeszczepu serca.
Kanałopatie stanowią ryzyko nagłego zgonu u młodych, pozornie zdrowych osób, często nieświadomych swojej choroby. Leczenie oraz zapobieganie nagłemu zgonowi sercowemu w tych chorobach zależy od wczesnego wykrycia choroby i właściwej oceny ryzyka.
Badanie to może być wykonane przez każdą osobę, która:
Wykonując Genetyczny panel diagnostyczny – kardiologia zyskujemy:
• wiedzę, które osoby są narażone na ryzyko np.: zawału mięśnia sercowego, nawet jeśli nie występują u nich inne czynniki ryzyka (nadciśnienie, otyłość, palenie tytoniu itp.). Osoby chorujące lub te, u których ryzyko zachorowania jest większe, wymagają wczesnej diagnostyki i pogłębionej wiedzy na temat sposobów obniżania ryzyka i radzenia sobie z chorobą
• chociaż choroby serca mogą wystąpić w każdym wieku, dziedziczne czynniki ryzyka można zdiagnozować w młodym wieku, co pomaga w klinicznym leczeniu objawów.
• pomaga ustalić czy członkowie Twojej rodziny mogą być narażeni na ryzyko wystąpienia tej samej choroby serca
• wynik może potwierdzić diagnozę i umożliwia szybszą identyfikacje złożonych schorzeń sercowo-naczyniowych
• dokładne wykrywanie wielu mutacji genetycznych w układzie sercowo-naczyniowym
• wczesna identyfikacja u pacjentów bezobjawowych
• lepsza ocena prognostyczna
Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Niezbędny dokument dostępny jest do pobrania w miejscu: Dokumenty do pobrania
Jeżeli nie jesteś pewien czy wybrane badanie z zakresu genetyki człowieka jest prawidłowe prosimy o kontakt ze specjalistami z zakresu Genetyki Człowieka pod adresem mailowym:genetykaczlowieka@alab.com.pl
Dokumenty do pobrania: