1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Jad pszczoły (I1) - IgE swoiste (L91)

Jad pszczoły (I1) - IgE swoiste (L91)

Badanie specyficznych przeciwciał IgE przeciwko jadowi pszczoły jest wykorzystywane w diagnostyce alergii na jad tego owada.

Oczekiwanie na wynik

4 dni robocze

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Badanie dedykowane jest przede wszystkim osobom, u których wystąpiły w przeszłości silne objawy po ukąszeniu. Pozytywny wynik może świadczyć o alergii na jady owadów oraz możliwości silnej reakcji alergicznej po ponownym kontakcie. W celu zdiagnozowania alergii czyli nadwrażliwości immunologicznej na jad owadów, podstawowymi badaniami są punktowe testy skórne (PTS) i oznaczanie stężeń alergenowo-swoistych IgE (asIgE) w surowicy krwi. Należy jednak pamiętać, że około 50% pacjentów z objawami alergii na jad owadów błonkoskrzydłych wykazuje dodatnie wyniki testów  skórnych i serologicznych  opartych na ekstraktach alergenowych na jady zarówno osy, jak i pszczoły (podwójna pozytywność), ale reaguje klinicznie tylko na jeden z nich (w wyniku reaktywności krzyżowej). Z tego względu zalecamy oznaczenie  komponentów o wysokim stopniu swoistości dla pszczoły: Api m1, Api m10, Api m3.

Owady, których jad wywołuje reakcje alergiczne, pochodzą niemal bez wyjątku z rzędu błonkoskrzydłych (Hymenoptera). Pszczoła miodna (Apis mellifera) jest brunatna, z umiarkowaną liczbą włosków na tułowiu i odwłoku;  żądło pozostaje w skórze człowieka, a jego obecność pozwala z bardzo dużym prawdopodobieństwem potwierdzić użądlenie przez pszczołę. Pszczoły żądlą zwykle jedynie w obronie własnej lub w obronie ula.

Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii.  

Dodatkowo decydując się na SIT należy zbadać wyjściowy poziom tryptazy. Jej podwyższone wartości są makerem ryzyka ciężkich reakcji po podaniu szczepionki. Czytaj więcej.

Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
  • Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.