Badanie genetyczne w kierunku obecności allelu HLA-Cw6, który może predysponować do wystąpienia łuszczycy. Badania genetyczne są przydatne w szybszym zdiagnozowaniu choroby, pozwalają na szybsze rozpoczęcie terapii oraz zakwalifikowanie pacjenta do nowoczesnych terapii lekami biologicznymi.
Oczekiwanie na wynik
10 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, cechująca się bardzo skomplikowanym patomechanizmem i długotrwałym przebiegiem. Brak jest jednoznacznych badań które mogą potwierdzić chorobę, a rozpoznanie wydaje się na podstawie objawów klinicznych i szeregu badań laboratoryjnych. Łuszczyca skórna występuje z objawami skórnymi. Skóra chorego produkuje zwiększoną ilość naskórka, co prowadzi do wystąpienia zmian skórnych w postaci wykwitów w obrębie głowy, łokci, kolan i pleców.
Łuszczycowe zapalenie stawów występuje u prawie połowy pacjentów bez objawów skórnych. Początkowe objawy są bardzo niespecyficzne – takie jak złe samopoczucie, gorączka, bóle stawów. Brak szybkiej diagnozy i leczenia może prowadzić do deformacji stóp i rąk.
Jednym z czynników wpływających na rozwinięcie się choroby jest podłoże genetyczne. Łuszczyca może być dziedziczona i choroba może występować u 14% potomstwa, gdy jedno z rodziców choruje. W przypadku występowania łuszczycy typu I (typ młodzieńczy) o zwykle cięższym charakterze występowania, u 80% pacjentów oznacza się obecność allelu HLA-Cw6.
Antygen HLA-Cw6 również predysponuje do rozwinięcia się łuszczycowego zapalenia stawów. U pacjentów z ŁZS warto oznaczyć również obecność HLA-B27.
Po otrzymaniu wyniku zalecamy konsultację ze specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.
W celu uzyskania informacji na temat zakresu badań prosimy o kontakt pod adresem mailowym: genetykaczlowieka@alab.com.pl.
Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez Pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Dokumenty dostępne do pobrania w zakładce: Formularze dla pacjenta.