1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Luteotropina (LH) (L67)

Luteotropina (LH) (L67)

Luteotropina jest ważnym hormonem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. U mężczyzn odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek śródmiąższowych jąder (komórek Leydiga), które odpowiadają za produkcję testosteronu. U kobiet hormon ten odpowiada za proces owulacji, czyli pęknięcia pęcherzyka Graafa. Ponadto bierze udział w powstawaniu oraz podtrzymuje funkcjonowanie ciałka żółtego, odpowiedzialnego za produkcję i wydzielanie progesteronu i estrogenów. Stężenie luteotropiny nie jest stałe i zależy od wieku, płci oraz fazy cyklu menstruacyjnego.

Oczekiwanie na wynik

1 dzień roboczy

Materiał

Krew

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Luteotropina, czyli hormon luteinizujący bądź lutropina jest glikoproteiną wydzielaną przez przedni płat przysadki mózgowej, dzięki stymulacji przez podwzgórzową gonadoliberynę (GnRH). Pobudza syntezę hormonów płciowych ( estradiolu u kobiet, testosteron u mężczyzn) oraz wpływa na spermatogenezę w jądrach, dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego i stymulację owulacji w jajnikach. Stężenie tego hormonu zależy od płci i wzrasta z wiekiem (u kobiet zależy także od cyklu miesięcznego).

Oznaczenie stężenia hormonu luteinizującego wykorzystywane jest w:

 • diagnostyce zaburzeń dojrzewania
 • diagnostyce zaburzeń funkcjonowania gonad
 • zaburzeniach miesiączkowania
 • diagnostyce niepłodności
 • wyznaczaniu terminu owulacji
 • diagnostyka niedoczynności bądź gruczolaka przysadki

Obserwuje się wzrost stężenia LH po wysiłku fizycznym, natomiast długotrwały trening wytrzymałościowy może doprowadzić do zmniejszenia stężenia tego hormonu.

Luteotropina - kto i kiedy powinien wykonać badanie LH?

Badanie stężenia hormonu LH wykonywane jest, jeśli występują niepokojące objawy. U kobiet najczęściej są to trudności z zajściem w ciążę lub zaburzenia miesiączkowania.

Oznaczenie to bywa wykonywane w diagnostyce zespołu policystycznych jajników (wraz z FSH), w którym zwłaszcza u osób szczupłych stężenie LH jest dwu-, trzykrotnie wyższe od FSH (prawidłowo stężenie LH jest niższe od stężenia FSH).

Oznaczenie stężenia hormonu wykorzystywane jest również do planowania ciąży - pomaga ustalić moment owulacji.

W przypadku problemów reprodukcyjnych stężenie LH bada się również u mężczyzn, ponieważ niskie stężenie tego hormonu może odpowiadać za nieprawidłowy rozwój plemników. Ponadto u mężczyzn stężenie LH bada się w przypadku podejrzenia niskiego poziomu testosteronu. Stężenie LH oznacza się najczęściej równocześnie z oznaczeniem stężeń innych hormonów płciowych.

Badanie LH wykorzystywane jest także w diagnostyce chorób przysadki mózgowej lub kiedy zachodzi podejrzenie upośledzonego rozwoju narządów rozrodczych.

Dodatkowe przygotowanie

U kobiet zaleca się pobranie między 2 a 5 dniem cyklu miesiączkowego lub według wskazań lekarza.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.