1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Melatonina w ślinie (profil dzienny)

Melatonina w ślinie (profil dzienny)

Profil dzienny melatoniny to badanie wykonywane z próbek śliny, które pacjent pobiera samodzielnie o wyznaczonych godzinach. Rekomendowane w przypadku podejrzenia zaburzenia rytmu wydzielania melatoniny.

Oczekiwanie na wynik

10 dni roboczych

Materiał

Ślina

Melatonina jest hormonem uwalnianym głównie przez szyszynkę. Jej synteza przebiega w rytmie okołodobowym sterowanym przez wewnętrzny zegar biologiczny. Rytm ten jest zsynchronizowany z warunkami oświetlenia środowiska, a także temperaturą ciała i rytmem sen-czuwanie. Stężenie melatoniny we krwi, jak również w ślinie zmienia się rytmicznie w ciągu doby, uzyskując wysokie wartości w nocy, a niskie w dzień. U większości osób najwyższe stężenia melatoniny występuje pomiędzy godziną 2 a 4 w nocy. W ślinie oznaczana jest wolna, niezwiązana z białkami transportującymi aktywna forma hormonu.

Amplituda rytmu melatoniny - godziny, o których występują najwyższe i najniższe stężenia melatoniny - odznacza się wysoką stabilnością osobniczą („hormonalne linie papilarne”) oraz dużymi różnicami między osobniczymi. Jej stężenie zmienia się wraz z wiekiem, pełniąc funkcję sygnału informującego organizm o tym, że nadeszła pora na sen, synchronizując pracę zegara biologicznego. Ponadto melatonina ma charakter plejotropowy i dzięki specyficznym reakcjom receptorowym oraz aktywności niereceptorowej działa na wielu poziomach wewnątrz organizmu. Hormon ten może wpływać na wielu układów, w tym: pokarmowy, immunologiczny, nerwowy, rozrodczy oraz sercowo-naczyniowy.

Kto i kiedy powinien wykonać badanie poziomu melatoniny ze śliny?

Wskazaniem do badania melatoniny są zaburzenia natężenia jej biosyntezy bądź rytmu, które mogą występować m.in. u osób:

  • z zespołem metabolicznym,
  • z nadciśnieniem tętniczym krwi,
  • cierpiących na depresję i bezsenność,
  • pracujących zmianowo, w godzinach nocnych,
  • biorących niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspirynę i ibuprofen),
  • cierpiących na choroby nowotworowe.

Oznaczanie hormonów w ślinie jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, które może być pobierane w dowolnym miejscu przez samego pacjenta. Badanie wykonywane jest specjalnym zestawem z 3 próbek śliny pobieranych w godzinach nocnych przez pacjenta.

Dodatkowe przygotowanie

Materiałem do badania jest ślina. Do jego wykonania niezbędny jest specjalny zestaw do pobrania, w celu jego uzyskania skontaktuj się z wybranym Punktem Pobrań.

W dniu pobierania próbki należy unikać używania płynu i innych preparatów do płukania ust. Na 30 minut przed pobraniem śliny należy powstrzymać się od jedzenia, picia i mycia zębów. Szczegółowa instrukcja pobrania dołączona jest do zestawu.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.