Celem badania jest wykrycia mutacji genu CFTR, które są odpowiedzialne za mukowiscydozę oraz niektóre formy niepłodności męskiej np. obustronny brak lub niedrożność przewodów nasiennych albo niedrożność dróg wyprowadzających plemniki.
Oczekiwanie na wynik
29 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
Mukowiscydoza - CF (ang. Cystic fibrosis) to nieuleczalna ogólnoustrojowa choroba genetyczna, która związana jest z zaburzeniami w obrębie układu oddechowego, a także pokarmowego. Jest dziedziczona autosomalnie recesywnie, a częstość jej występowania w Polsce to około 1 na 5000 urodzeń podczas gdy nosicielstwo zmienionego genu szacuje się w populacji polskiej na około 2–5%. Gen CFTR jest jednym z największych genów człowieka i koduje białko CFTR, które pełni funkcję kanału chlorkowego, który bierze udział w transporcie jonów chlorkowych w komórkach nabłonka wyścielającego narządy w obrębie m.in. układu oddechowego, rozrodczego oraz pokarmowego. Objawy mukowiscydozy to przewlekłe choroby płuc spowodowane nawracającymi infekcjami dróg oddechowych oraz niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki. U części mężczyzn stwierdza się także niepłodność związaną z wrodzonym brakiem nasieniowodów.
Jeśli w trakcie analizy nie zidentyfikowano mutacji, w przypadku podejrzenia mukowiscydozy, należy rozważyć możliwość poszerzenia zakresu badanych mutacji przez: wybór badania diagnostycznego identyfikującego większą liczbę mutacji, analizę rozległych delecji z zastosowaniem metody MLPA czy analizę fragmentów kodujących genu CFTR metodą sekwencjonowania nowej generacji (NGS).
Badanie jest zalecane w przypadku osób:
Po otrzymaniu wyniku zalecamy konsultację ze specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.
W celu uzyskania informacji na temat zakresu badań prosimy o kontakt pod adresem mailowym: genetykaczlowieka@alab.com.pl.
Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez Pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania oraz skierowanie z zakresu mutacji
germinalnych. Dokumenty dostępne do pobrania w zakładce: Formularze dla pacjenta.