Omega 3

Badanie kwasów omega-3 polega na oznaczeniu poziomu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA we krwi oraz obliczeniu indeksu omega-3. Wynik badania omega-3 wskazuje, w jakim stopniu kwasy omega-3 pozytywnie oddziałują na układ krążenia pacjenta.

Oczekiwanie na wynik

10 dni roboczych

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku

Kwasy tłuszczowe omega-3 należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, organizm nie może ich sam wytworzyć, dlatego muszą być dostarczone z pożywieniem.

Do najważniejszych kwasów tłuszczowych omega-3 należą:

  • kwas eikozapentaenowy (EPA),
  • kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Źródłem tych kwasów w pożywieniu są: ryby morskie (szprotki, tuńczyk, makrela, łosoś, sardynki, dorsz, śledź) oraz kawior i owoce morza.

  • kwas alfa-linolenowy (ALA)

Źródłem tego kwasu w pożywieniu są: siemię lniane, olej z siemienia lnianego, orzechy włoskie, olej rzepakowy i sojowy, zielone warzywa liściaste.

Organizm może przyswoić każdy z tych kwasów, jednak w pełni aktywne są tylko dwa ostatnie. Kwas ALA (alfa-linolenowy) ulega przemianie do EPA i DHA. Niestety efektywność tej przemiany wynosi zaledwie 5%, dlatego ważne jest dostarczanie organizmowi gotowych do działania EPA i DHA.

Kwasy omega-3 spełniają wiele istotnych funkcji w organizmie. Występują w lipidach strukturalnych komórki i są odpowiedzialne za strukturalną integralność błony mitochondrialnej. Nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. ALA) obniżają stężenie LDL, gdy częściowo zastępują w diecie węglowodany. Kwasy EPA i DHA nie wywierają wpływu na cholesterol LDL lub nieznacznie zwiększają jego stężenie, natomiast zwiększają znacząco stężenie cholesterolu HDL. Kwasy EPA i DHA wywierają również działanie antyarytmiczne i przeciwzapalne. Wielonienasycone kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia w tym wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu i centralnego układu nerwowego.

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) występuje w dużych ilościach w siatkówce, korze mózgu, jądrach i spermie. DHA jest szczególnie potrzebny dla rozwoju mózgu i siatkówki (niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ośrodka wzroku i koordynacji). Podnosi zdolność uczenia się.

W ALAB laboratoria badamy poziom EPA i DHA oraz indeks omega-3, który wskazuje, w jakim stopniu chroniony jest nasz układ krążenia.

Omega 3 - kto i kiedy powinien wykonać badanie?

Oznaczenie poziomu kwasów omega-3 jest szczególnie wskazane dla osób:

  • z chorobami układu krążenia - chorobą wieńcową, po zawale serca, z wysokim poziomem trójglicerydów we krwi,
  • z upośledzoną tolerancją glukozy oraz chorym na cukrzycę lub inne choroby autoimmunologiczne (choroba Hashimoto, RZS, łuszczyca, celiakia),
  • z nadwagą i otyłością,
  • na diecie wegetariańskiej,
  • kobietom w ciąży,
  • których codzienna dieta zawiera mało ryb.

Jaki wynik jest korzystny ?

  • wskaźnik EPA/DHA < 4 - Niskie działanie ochronne - Wskazana suplementacja i zmiany w diecie
  • wskaźnik EPA/DHA 4 – 8 - Średnie działanie ochronne - Wskazane zmiany w diecie, suplementacja do rozważenia
  • wskaźnik EPA/DHA > 8 - Dobre działanie ochronne - Kontynuacja dotychczasowych działań

UWAGA!

Kwasy wielonienasycone występują w postaci „cis” lub „trans”. Większość z nich to pożądana forma „cis”, jednak w produktach takich jak mięso i mleko (krowie, owcze) przeważa forma „trans”, która podobnie jak nasycone kwasy tłuszczowe niekorzystnie wpływa na cholesterol i silnie podnosi stężenie cholesterolu LDL we krwi i zmniejsza stężenie cholesterolu HDL. Zwiększa również poziom lipoproteiny (a)- Lp(a).

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.