Panel Polycheck Wątrobowo-nerkowy pozwala na oznaczenie stężenia swoistych przeciwciał G (IgG) w surowicy krwi wobec 10 autoantygenów, mogących występować w chorobach autoimmunologicznych przebiegających z zajęciem wątroby i/lub nerek.
Oczekiwanie na wynik
10 dni roboczych
Materiał
Krew
Przygotowanie
W przebiegu chorób autoimmunologicznych (choroby z autoagresji), układ odpornościowy nieprawidłowo rozpoznaje własne komórki jako obce i zaczyna produkować skierowane przeciwko nim przeciwciała. W konsekwencji dochodzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego oraz stopniowego niszczenia tkanek i narządów. Proces chorobowy może być ograniczony do konkretnych tkanek lub narządów (choroby narządowo swoiste) bądź mieć charakter ogólnoustrojowy i dotyczyć wielu różnych tkanek i narządów (choroby układowe).
W autoimmunologicznych chorobach wątroby dochodzi do wytwarzania autoprzeciwciał, które uszkadzają komórki wątroby i dróg żółciowych, co w konsekwencji prowadzi do nieodwracalnych zmian w strukturze i funkcjonowaniu narządu. Toczący się proces zapalny może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo lub dawać niespecyficzne objawy (tj. przewlekłe zmęczenie, bóle stawów i mięśni, białkomocz) występujące w przebiegu wielu różnych schorzeń.
Kluczowe znaczenie w diagnostyce chorób autoimmunologicznych wątroby mają badania serologiczne, które pozwalają na stwierdzenie obecności autoprzeciwciał oraz umożliwiają różnicowanie z innymi postaciami zapalenia wątroby np. o podłożu zakaźnym czy toksycznym. Należy również zaznaczyć, że autoimmunologiczne zapalenie wątroby często współwystępuje z innymi układowymi chorobami z autoagresji tj. zespół Sjögrena czy twardzina układowa. Ponieważ autoprzeciwciała stosowane w diagnostyce chorób autoimmunologicznych nie mają stuprocentowej specyficzności wskazane jest równoczesne oznaczanie kilku przeciwciał, pozwalające na zwiększenie czułości diagnostycznej. Badania serologiczne w chorobach autoimmunologicznych znajdują także zastosowanie w monitorowaniu aktywności choroby.
Panel Polycheck® Wątrobowo-nerkowy umożliwia ilościową ocenę stężenia autoprzeciwciał, których obecność często stwierdza się w chorobach autoimmunologicznych przebiegających z zajęciem wątroby i/lub nerek. W badaniu oznaczane są przeciwciała skierowane przeciwko autoantygenom tj.:
Badanie jest rekomendowane: