1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Gruźlica, wykrywanie utajonego zakażenia prątkami gruźlicy, test QuantiFERON-TB

Gruźlica, wykrywanie utajonego zakażenia prątkami gruźlicy, test QuantiFERON-TB

Test QuantiFERON-TB (test IGRA) jest przeznaczony do diagnostyki utajonego zakażenia prątkami gruźlicy u osób z grup wysokiego ryzyka rozwoju aktywnej postaci choroby.

Oczekiwanie na wynik

5 dni roboczych

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • możesz iść na pobranie w ciągu dnia, nie musisz być na czczo. Unikaj pobrania materiału po obfitym posiłku
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)

Podstawowym testem identyfikującym utajone zakażenie prątkami gruźlicy była przez wiele lat próba tuberkulinowa. Próba tuberkulinowa jest nadal stosowana przy diagnostyce prątka gruźlicy, ale ograniczenia, które wynikają przede wszystkim z jej niskiej czułości i specyficzności (wyniki fałszywie dodatnie u osób zaszczepionych szczepionką BCG), spowodowały potrzebę wdrożenia do diagnostyki nowych testów.

Test QuantiFERON-TB Gold Plus należy do testów IGRA (interferon gamma release assays)  stanowiących nowoczesną generację testów immunologicznych opartych  na ocenie wytwarzania interferonu gamma przez limfocyty T  pobudzone antygenami prątka gruźlicy (ESAT-6, CFP-10).

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczącego rozpoznawania, leczenia i zapobiegania gruźlicy u dorosłych i dzieci z 2013 r., zaleca się stosowanie  testów IGRA w diagnostyce latentnego (utajonego) zakażenia prątkiem gruźlicy (LTBI) u dorosłych i dzieci powyżej 5. roku życia. U dzieci poniżej 5. roku życia zaleca się wykonanie dwóch badań: próby tuberkulinowej i testu IGRA.

Test QuantiFERON-TB (test IGRA) zaleca się stosować w diagnostyce utajonego zakażenia prątkami gruźlicy (LTBI) u osób z grup wysokiego ryzyka rozwoju aktywnej postaci choroby:

  • chorych przed klasyfikacją do przeszczepu narządów,
  • chorych klasyfikowanych do leczenia biologicznego antagonistami TNF,
  • przed rozpoczęciem dializoterapii,
  • osób mających kontakt z chorym z aktywną gruźlicą,
  • imigrantów z krajów o dużej zapadalności na gruźlicę.

Przygotowanie do badań:

  • materiałem do badania jest krew,
  • pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania do badania, nie trzeba być na czczo,
  • szczepionka przeciwko gruźlicy (BCG) nie ma wpływu na wyniki testu IGRA,
  • jeśli test jest wykonany po próbie tuberkulinowej, pobranie krwi do testu IGRA powinno nastąpić najpóźniej w dniu odczytu próby.

Uwaga: przed wykonaniem badania należy skontaktować się z wybranym Punktem Pobrań celem zamówienia specjalnego zestawu do pobrania. 

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.