1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Chlamydia trachomatis DNA metodą Real Time-PCR

Chlamydia trachomatis DNA metodą Real Time-PCR Kod ICD: S79

Celem badania jest wykrycie DNA bakterii Chlamydia trachomatis. Zakażenie Chlamydia trachomatis należy do jednej z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową.

Oczekiwanie na wynik

-

Materiał

Wymaz

Chlamydia trachomatis to gatunek chorobotwórczych bakterii wewnątrzkomórkowych z rodzaju Chlamydia, które wywołują chlamydiozę – chorobę przenoszoną drogą płciową. Okres wylęgania wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Infekcja wywołana przez Chlamydia trachomatis w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo.

W zakażeniach objawowych u kobiet występują upławy, świąd, ból w obrębie podbrzusza, rzadziej ropna wydzielina z cewki moczowej. Nieleczona przewlekła infekcja wywołana przez Chlamydia trachomatis może przyczynić się do powstania poważnych powikłań, takich jak bezpłodność, ciąża pozamaciczna, trudności z donoszeniem ciąży (poronienia, poród przedwczesny). U dziecka zakażonego Chlamydia trachomatis w czasie porodu może dojść do zapalenia spojówek oraz zapalenia płuc.

W zakażeniach objawowych u mężczyzn występuje częstomocz, pieczenie, ból, uczucie mrowienia, rzadziej wyciek z cewki moczowej. Nieleczone zakażenia Chlamydia trachomatis u mężczyzn mogą prowadzić do bezpłodności.

Oferowana przez nas metoda Real Time – PCR jest metodą cechującą się najwyższym poziomem czułości i specyficzności spośród metod diagnostycznych służących do wykrywania zakażenia Chlamydia trachomatis.

Dodatkowe przygotowanie

Materiałem do badania może być: wymaz z szyjki macicy, cewki moczowej, pochwy, spojówek, mocz, sperma.

Wymazy z kanału szyjki macicy: nie należy pobierać wymazu podczas miesiączki. Przed pobraniem pacjentka nie powinna stosować dopochwowych preparatów leczniczych.

Wymazy z cewki moczowej: przed pobraniem wymazu pacjent nie może oddawać moczu przez co najmniej godzinę. W przypadku próbki moczu należy pobierać pierwszą poranną porcję i transportować w temp. 4-8°C.

Materiał taki jak: nasienie, wymaz z gardła, także może być badany na obecność DNA Chlamydia trachomatis po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Pracowni Genetyki.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.