...
...

Diagnostyka boreliozy

Borelioza – krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme

Borelioza z Lyme jest bakteryjną chorobą zakaźną przenoszoną na człowieka w wyniku pokłucia przez kleszcza z rodzaju Ixodes. Choroba wywoływana jest przez zakażenie krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi należących do B. burgdorferi sesnsu lato complex. Spośród bakterii komplesku B. burgdorferi sesnsu lato (B. burgdorferi s.l.) w Europie najczęściej wywołujące boreliozę to przede wszystkim B. burgdorferi sensu stricto (B. burgdorferi s.s.), B. afzelii oraz B.garinii. W mniejszym stopniu B. bissetii, B. spielmanii, B. valaisiana, B. lusitaniae, B. bavariensis, B. kurtenbachii.

BORELIOZA – podstawowe informacje

  • Borelioza to najczęściej występująca choroba odkleszczowa.
  • Obraz kliniczny może wiązać się z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca.
  • Im dłużej kleszcz jest wbity w skórę żywiciela, tym wyższe ryzyko zachorowania. Do 48 godzin od momentu wbicia się kleszcza w skórę ryzyko zakażenia jest niewielkie, jednak po upływie 72 godzin już gwałtownie wzrasta.
  • Zakażenie człowieka lub zwierzęcia następuje wskutek wydzielania śliny oraz zawartości jelita kleszcza do rany ofiary. Ślina kleszcza posiada właściwości znieczulające, dlatego ukłucie nie jest dla nas wyczuwalne.
  • Nie każdy kleszcz jest zakażony – dotyczy to tylko 6-20% kleszczy.
  • Po powrocie z lasu lub łąki należy dokładnie obejrzeć całe ciało.
  • Choroba odpowiednio wcześnie wykryta jest całkowicie uleczalna.
  • Nie istnieje szczepienie, które może chronić przed tą chorobą.

Jak diagnozujemy boreliozę?

Jej diagnostyka jest trudna ze względu na specyfikę bakterii, ale kluczowa, gdyż skuteczność leczenia zależy od wczesnego rozpoznania. Ponadto przede wszystkim w diagnostyce boreliozy trzeba kierować się objawami chorobowymi pacjenta. W rutynowej diagnostyce wykrywamy przeciwciała przeciw krętkom Borrelia burgdorferi. Obecne wytyczne zakładają metodę dwustopniową diagnostyki boreliozy:

  • I etap – badanie przesiewowe w klasie IgG i IgM
  • II etap – test potwierdzenia w klasie, która była pozytywna w I etapie.

Podejrzewasz boreliozę? Zbadaj się!

Badanie kleszcza

Badanie kleszcza

Testy potwierdzenia

Testy potwierdzenia

Diagnostyka wstępna

Diagnostyka wstępna

Uzupełnienie diagnostyki

Uzupełnienie diagnostyki

WAŻNE!

  • Nie należy stosować żadnego z tych testów jako pojedynczego badania. Jeżeli ograniczymy diagnostykę do samego badania przesiewowego możemy otrzymać wyniki fałszywie dodatnie z powodu reakcji krzyżowych z białkami np. innych bakterii. Może to powodować rozpoznanie i leczenie choroby, której w rzeczywistości nie ma. Z kolei ograniczając diagnostykę do samego testu potwierdzenia, możemy uzyskać wyniki fałszywie ujemne i nie rozpoznać choroby w sytuacji, kiedy ona faktycznie występuje.
  • Potwierdzenia laboratoryjnego nie wymaga jedynie postać wczesna boreliozy w postaci rumienia wędrującego, którego charakterystyczny wygląd potwierdza rozpoznanie. Rumień rozpoznawany jest w około 30-60 % przypadków, średnio po 7 – 10 dni od ukłucia przez kleszcza.

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.