Malinowy (truskawkowy) język – co może oznaczać? Możliwe przyczyny

Prawidłowo wyglądający język jest różowy, wilgotny i ma lekko szorstką powierzchnię. Niekiedy jednak jego wygląd może się zmienić. Czerwony język, który piecze i boli, wymaga diagnostyki. O czym może świadczyć? Odpowiedzi na to i inne pytania znajdziesz w artykule. 

Spis treści:

  1. Jak wygląda malinowy język?
  2. Najczęstsze przyczyny truskawkowego języka
  3. Co oznacza malinowy język?
  4. Truskawkowy język – kiedy udać się do lekarza?
  5. Malinowy język – podsumowanie

Jak wygląda malinowy język?

Malinowy język (truskawkowy język) to jeden z objawów różnych chorób. Nigdy nie występuje samodzielnie, dlatego chcąc postawić prawidłową diagnozę, konieczne jest spojrzenie na cały organizm. Charakterystyczny kolor języka może być spowodowany stanem zapalnym brodawek lub niekiedy podrażnieniem śluzówki. Język ma intensywny malinowy lub czerwony kolor, a na jego powierzchni pojawiają się powiększone brodawki. Obrys języka może być pofalowany. Może pojawić się dyskomfort, np. pieczenie i ból.

Określenia język malinowy i truskawkowy bywają w nomenklaturze medycznej używane wymiennie.

>> Przeczytaj także: Krosty na języku – co mogą oznaczać? Możliwe przyczyny i leczenie

Najczęstsze przyczyny truskawkowego języka

Truskawkowy język może być jednym z objawów schorzeń infekcyjnych, choć nie tylko. Do przyczyn można zaliczyć:

  • zakażenia grzybicze,
  • szkarlatynę (płonicę),
  • chorobę Kawasakiego,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • infekcje wirusowe, w tym chorobę COVID-19,
  • niedobory witaminy B6 i B12, kwasu foliowego lub żelaza – jednak wówczas język jest wygładzony i dochodzi do zaniku brodawek, co odpowiada zanikowemu jego zapaleniu, a nie klasycznemu językowi truskawkowemu,
  • chorobę Behçeta i inne schorzenia immunologiczne – w ich przebiegu język może być obrzęknięty i zaczerwieniony, jednak nie jest to klasyczny język truskawkowy
Badanie witaminy B12 banerek
Badanie żelaza banerek

>> Warto wiedzieć: Wygląd języka a choroby. Jakie zmiany na języku powinny niepokoić?

Co oznacza malinowy język?

Malinowy język u dzieci pojawia się częściej niż u dorosłych. Częściej również świadczy o chorobie infekcyjnej niż o niedoborach witaminowych. Warto jednak podkreślić, że niedobory witaminowe tylko imitują język malinowy, bowiem klasycznie w przebiegu niedoborów obserwujemy zanikowe zapalenie języka, objawiające się jego wygładzeniem.

Morfologia banerek

Malinowy język u dziecka

Jedną z przyczyn malinowego języka u dzieci jest szkarlatyna, nazywana również płonicą, czyli bakteryjna choroba zakaźna spowodowana przez paciorkowce. Objawia się ona nie tylko malinowym językiem, ale również gorączką, bólem gardła, dyskomfortem podczas przełykania i osutką na skórze ciała. Kolejną  chorobą infekcyjną pojawiającą się u dzieci jest choroba Kawasakiego. Ma ona złożoną  etiologię, ale przebiega wraz z zapaleniem małych i średnich naczyń krwionośnych. Najczęściej pojawia się u dzieci między 1. a 2. rokiem życia.

Malinowy język u dorosłego

Zaczerwieniony i wygładzony  język u dorosłego, który przypomina niekiedy pacjentom język malinowy, może być wynikiem niedoborów witaminowych, które mogą pojawić się u osób niedożywionych, stosujących monodiety lub drastycznie obniżających kaloryczność swoich posiłków. Często pojawia się również zmęczenie, nadmierne wypadanie włosów i senność. Czerwony język u starszej osoby może świadczyć też o chorobie refluksowej przełyku, a także być wynikiem palenia papierosów i spożywania alkoholu.

Truskawkowy język – kiedy udać się do lekarza?

Zmiany w obrębie śluzówek jamy ustnej zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. Podejrzewając niedobory witaminowe, warto przyjrzeć  się swojej diecie i zgłosić do lekarza, który może zlecić odpowiednie badania. O czym świadczy truskawkowy język z białym nalotem u dzieci? Może to być szkarlatyna, która wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Powikłania lub ciężki przebieg tej choroby wymagają leczenia szpitalnego, dlatego szybka reakcja jest bardzo ważna. U dorosłych, ale i u dzieci zmiany zabarwienia języka  to również możliwa infekcja grzybicza. Może wystąpić po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków, sterydów czy w okresach obniżonej odporności organizmu.

Do lekarza powinno się wybrać, jeśli pojawia się malinowy język i osutka skórna, a także ból gardła, gorączka i osłabienie. Malinowego języka nie należy bagatelizować. Wczesne wykrycie przyczyny pozwala włączyć odpowiednie leczenie i szybciej wrócić do zdrowia.

>> Dowiedz się więcej: Spuchnięty język – co może oznaczać? Możliwe przyczyny obrzęku języka

Malinowy język – podsumowanie

Malinowy język ma wiele przyczyn, których nie warto bagatelizować.

  • Truskawkowy język u dzieci może być objawem choroby COVID-19, szkarlatyny i choroby Kawasakiego.
  • Czerwony, wygładzony język świadczy często o niedoborach witamin z grupy B, kwasu foliowego i żelaza.
  • Leczenie obejmuje nie objaw, jakim jest czerwony język, a pierwotną chorobę.
  • W ustaleniu przyczyny malinowego języka niezbędna może się okazać konsultacja lekarska.

Opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Banaszczyk


Bibliografia

  1. Agarwal S, Agrawal DK. Kawasaki disease: etiopathogenesis and novel treatment strategies. Expert Rev Clin Immunol. 2017 Mar;13(3):247-258.
  2. Wiercińska M., Szkarlatyna (płonica) – objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74624,szkarlatyna-plonica
  3. Kukiz-Świerkot G, Świerkot J. Zmiany obserwowane na śluzówkach jamy ustnej w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2000:73-77.
  4. Sikorska D., Samborski W., Jama ustna w reumatologii, Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2: 65–69.
  5. Wiercińska M., Choroby języka: zapalenie języka i zmiany na języku, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/301533,choroby-jezyka-zapalenie-jezyka-i-zmiany-na-jezyku

Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Kosmetolog i psychodietetyk, stale rozwijająca swoją wiedzę z zakresu wpływu suplementacji diety na stan skóry oraz psychologicznych aspektów leczenia otyłości. Obecnie w trakcie pogłębiania zagadnień z zakresu trudności w odżywianiu u osób z ADHD. Autorka wielu publikacji z dziedziny kosmetologii, dietetyki i zdrowego trybu życia.

Social

88,235FaniLubię
3,663ObserwującyObserwuj
18,200SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też