Kategoria obejmuje badania laboratoryjne ukierunkowane na wykrywanie i oznaczanie w organizmie pacjenta poziomu takich substancji jak alkohol, związki toksyczne (np. metale ciężkie), narkotyki czy leki. Poszczególne testy znajdują zastosowanie m.in. w diagnostyce zatruć środkami odurzającymi (identyfikacja substancji odpowiedzialnej za zatrucie), ocenie ryzyka choroby alkoholowej i kontroli postępów terapii odwykowej w przypadku osób uzależnionych, a także prowadzenia terapii monitorowanej stężeniem leku we krwi.
Testy na narkotyki – kiedy się je wykonuje?
Testy na narkotyki, oznaczenia biomarkerów spożycia alkoholu oraz inne badania z tej kategorii mają na celu wykazanie, czy w organizmie pacjenta znajdują się badane substancje. Istnieje wiele sytuacji, w których wskazane jest wykonanie narkotestów bądź badań na obecność alkoholu, podobnie jak oznaczenia poziomu leków. Należą do nich m.in.:
- Testy medyczne – test na obecność narkotyków może okazać się konieczny np. w ocenie medycznej pacjentów oczekujących na przeszczep lub osób znajdujących się w stanie krytycznych z podejrzeniem przedawkowania danej substancji.
- Badania na zlecenie pracodawcy – testy na obecność alkoholu bądź narkotyków mogą być wymagane przez pracodawców na podstawie podejrzenia ich zażywania wskutek zauważalnych objawów, bądź wypadków w miejscu pracy. Pracodawcy mogą wymagać badań także przed zatrudnieniem kandydata lub w ramach oceny zdolności pracownika do powrotu na stanowisko po dłuższej nieobecności.
- Zażywanie narkotyków przez nieletnich – na wykonanie narkotestów u dzieci mogą zdecydować się też rodzice lub prawni opiekunowie, którzy podejrzewają zażywanie zakazanych substancji przez ich nieletnie dzieci.
- Monitorowanie stężenia leków w czasie terapii – niektóre leki na receptę przepisywane przez lekarzy, np. przeciwbólowe opioidy, mają działanie uzależniające. Wiele leków charakteryzuje się też tzw. wąskim oknem terapuetycznym – ich stężenie w organizmie musi być utrzymywane na określonym poziomie, by leczenie było skuteczne i nie zagrażało zdrowiu pacjenta.
Jakie badania na alkohol, związki toksyczne, leki i narkotyki możesz wykonać w ALAB laboratoria?
W ALAB laboratoria można wykonać badania pozwalające wykryć obecność poszczególnych środków odurzających, substancji toksycznych bądź leków. W tej kategorii znajdują się m.in.:
- Testy wykrywające obecność narkotyków w organizmie – m.in. amfetaminy, ecstasy, dopalaczy, kokainy.
- Badania na obecność związków powstających w organizmie pod wpływem konsumpcji alkoholu – tzw. biomarkery spożycia alkoholu umożliwiają ustalenie, czy osoba badana spożywała alkohol nawet do kilku tygodni wstecz.
- Monitorowanie terapii lekami – m.in. antydepresantami, lekami przeciwpsychotycznymi, immunosupresantami, lekami przeciwpadaczkowymi, benzodiazepinami, lekami antyarytmicznymi.
- Oznaczenia we krwi lub w moczu pierwiastków mogących mieć działanie toksyczne – m.in. rtęć, pallad, tal, tellur, bar, bizmut, ołów i wiele innych.
Jak wyglądają testy narkotykowe i testy alkoholowe?
Badania na obecność narkotyków, alkoholu, związków toksycznych w organizmie, a także oznaczenia poziomu leków są wykonywane z próbek krwi lub moczu. Próbkę moczu pacjent powinien uprzednio przygotować i przekazać naszemu personelowi, natomiast krew oddawana jest w czasie wizyty w Punkcie Pobrań ALAB laboratoria lub w miejscu wskazanym przez pacjenta, jeśli badanie jest wykonywane w ramach usługi ALAB w domu.