Panel oddechowy umożliwia identyfikację 25 różnych patogenów, które wywołują u pacjenta infekcje górnych dróg oddechowych. Pozwala na różnicowanie zakażeń bakteryjnych i wirusowych, pomagając w postawieniu właściwej diagnozy i włączeniu skutecznego leczenia.
Panel oddechowy 25 patogenów – badania
Badania zawarte w panelu są wykonywane metodą Real Time–PCR, która umożliwia wykrycie materiału genetycznego badanych mikroorganizmów z bardzo dużą czułością. Materiałem do badania jest wymaz z nosa lub gardła pacjenta.
Panel umożliwia identyfikację:
- wirusa grypy typu A;
- wirusa grypy typu AH1N1;
- wirusa grypy typu B;
- rhinowirusa;
- koronawirusów: NL63, 229E, OC43, HKU;
- wirusów paragrypy 1, paragrypy 2, paragrypy 3, paragrypy 4;
- ludzkiego metapneumowirusa typu A i B;
- bokawirusów, RSV A, RSV B;
- adenowirusa;
- enterowirusa;
- parechowirusa;
- bakterii Mycoplasma pneumoniae;
- bakterii Chlamydia pneumoniae;
- bakterii Streptococcus pneumoniae;
- bakterii Haemophilus influenzae;
- bakterii Staphylococcus aureus.
Kiedy wykonać panel oddechowy – 25 patogenów?
Panel oddechowy zaleca się wykonać w czasie infekcji górnych dróg oddechowych. Rozpoznanie patogenów wywołujących infekcję pozwoli dopasować skuteczne metody leczenia i uniknąć przyjmowania niewłaściwych leków, np. antybiotyków przy infekcjach wirusowych.
Panel oddechowy 25 patogenów – przygotowanie do badań
Próbką materiału do badań z tego pakietu jest wymaz z nosa lub gardła pacjenta. Zaleca się, aby wymaz wykonać przed porannym szczotkowaniem zębów, będąc na czczo, nie pijąc wcześniej żadnych napojów, nie paląc papierosów i nie przyjmując leków (chyba że lekarz zalecił inaczej). Wymaz może być wykonany także w ciągu dnia, co najmniej 30 minut po jedzeniu, piciu i paleniu papierosów.