1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Ocena mikroflory jelitowej

Ocena mikroflory jelitowej

Pakiet rozszerzony / 2 badań

Pakiet ocena mikroflory jelitowej to panel badań przeznaczony do diagnozowania i monitorowania dysbiozy, składa się z badania Organix Gastro oraz badania poziomu glifosatu w moczu.

Oczekiwanie na wynik

13 dni roboczych

Przygotowanie

 • zbierz pierwszy mocz poranny, ze środkowego strumienia
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Dysbioza jest stanem zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej, polegającej na zmianach w jej składzie ilościowym i jakościowym. Dysbioza może współistnieć z chorobami przewlekłymi, może być wynikiem nieodpowiedniej diety lub zażywania niektórych leków (antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inhibitorów pompy protonowej). Dysbioza może być również rezultatem stanów zapalnych jelit oraz chorób, które atakują również jelita, np. COVID-19.

Objawy dysbiozy mogą pochodzić z przewodu pokarmowego (wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zaparcia), czasem przypominając zespół jelita drażliwego. Mogą to być również objawy ogólne lub będące wynikiem zaburzeń ze strony układu nerwowego: zmęczenie, senność, wahania nastroju, drażliwość. Dysbioza często współistnieje również z depresją.

Pakiet ocena mikroflory jelitowej składa się z badań Organix Gastro (pośredni test dysbiozy oraz glifosat (poziom herbicydów).

 • Organix Gastro – pośredni test dysbiozy jest badaniem, w którym oznacza się stężenie w moczu 12 kwasów organicznych będących metabolitami bakterii zasiedlających przewód pokarmowy - jelito grube i jelito cienkie. Ocena ilości tych związków odzwierciedla skład mikrobioty jelitowej, przy ich pomocy można stwierdzić przerost patogenów niekorzystnych dla zdrowia człowieka (w tym również drożdżaków i trudnych do zdiagnozowania bakterii beztlenowych).
 • Glifosat: badanie glifosatu ocenia jego poziom w moczu, powszechnie stosowanego w rolnictwie herbicydu. Ze względu na silnie antybiotyczne działanie glifosat wywiera niekorzystny wpływ na mikrobiotę jelit, jego działanie jest szczególnie niekorzystne dla bakterii mlekowych, Bifidobacterium i Enterococcus faecalis. Pod wpływem glifosatu dochodzi również do zmniejszenia ilości ochronnych bakterii w jelicie człowieka, a w konsekwencji do pogorszenia odporności na bakterie chorobotwórcze, w szczególności Clostridia i Salmonella. Oprócz niekorzystnego wpływu na mikrobiotę jelitową glifosat jest czynnikiem pogłębiającym stres oksydacyjny i zwiększenie poziomu wolnych rodników w organizmie.

Wykonanie obydwu badań w pakiecie daje szerszy obraz statusu mikrobioty jelitowej, i pozwala na wdrożenie terapii.

Obydwa badania są wykonywane z moczu, dzięki czemu próbki są łatwe do pobrania, a materiał jest stabilny.

Badanie Organix Gastro wymaga starannego przygotowania, aby wyniki nie był fałszywie dodatni.

 1. Badania Organix Gastro nie przeprowadza się w czasie miesiączki.
 2. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach wieczornych i nocnych UNIKAJ PRZYJMOWANIA DUŻYCH ILOŚCI PŁYNÓW.
 3. Ostatni posiłek należy spożyć co najmniej 8 godzin przed oddaniem próbki moczu. Materiał do badania należy zbierać na czczo.
 4. W CIĄGU 48 GODZIN PRZED pobraniem moczu NIE NALEŻY spożywać RYB oraz OWOCÓW MORZA.
 5. W CIĄGU 24 GODZIN PRZED pobraniem moczu NIE NALEŻY spożywać następujących produktów:
 • owoców - w szczególności jabłek, śliwek, wiśni, borówek, bananów, kiwi, rabarbaru, rodzynek, awokado
 • pomidorów oraz dyni piżmowej
 • orzechów - w szczególności włoskich oraz pekan, pestek dyni
 • napojów, w szczególności lemoniady oraz wina (zawiera dwuwinian potasu)
 • dodatków do żywności: kwasu benzoesowego i aspartamu.

6. Po konsultacji z lekarzem - jeśli to możliwe - należy odstawić leki (w szczególności moczopędne).

WAŻNE!

Badania w pakiecie wykonywane są z moczu. Materiał należy przynieść do Punktu Pobrań w 2 oddzielnych próbkach – Organix Gastro wymaga specjalnego zestawu do pobrania, który można otrzymać w Punkcie Pobrań. Przy badaniu glifosatu wystarczy zwykły pojemnik na mocz.

Pakiet ocena mikroflory jelitowej - kto i kiedy powinien wykonać?

Badanie mikroflory jelitowej wskazane jest u pacjentów, u których lekarz podejrzewa istnienie dysbiozy jelitowej. Mogą to być pacjenci:

 • po antybiotykoterapii lub przyjmujący na stałe inne leki (np. sterydy czy niesteroidowe leki przeciwzapalne),
 • z objawami nieswoistych stanów zapalnych jelit,
 • z nadwagą lub otyłością,
 • w podeszłym wieku,
 • ze stanami alergicznymi (przewlekły katar, atopowe zapalenia skóry),
 • żyjący w stresie, stosujący w diecie produkty wysokoprzetworzone,
 • sportowcy,
 • z chorobami autoimmunologicznymi.

Badanie mikroflory jelitowej może być również wykonywane w celu monitorowania leczenia.

Pakiet może być zlecany również dzieciom z ryzykiem zaburzeń mikroflory jelitowej (np. urodzonym poprzez cesarskie cięcie, karmionym sztucznie, z nieswoistymi objawami z przewodu pokarmowego, po antybiotykoterapii).

Dodatkowe przygotowanie

1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach wieczornych i nocnych unikaj przyjmowania dużych ilości płynów. 2. Ostatni posiłek należy spożyć co najmniej 8 godzin przed oddaniem próbki moczu. Materiał do badania należy zbierać na czczo. 3. W ciągu 48 godzin przed pobraniem moczu nie należy spożywać ryb oraz owoców morza. 4. W ciągu 24 godzin przed pobraniem moczu nie należy spożywać następujących produktów: - owoców - w szczególnościa jabłek, śliwek, wiśni, borówek, bananów, kiwi, rabarbaru, rodzynek, awokado - pomidorów oraz dyni piżmowej - orzechów - w szczególności włoskich oraz pekan, pestek dyni - napojów, w szczególności lemoniady oraz wina (zawiera dwuwinian potasu) - dodatków do żywności: kwasu benzoesowego i aspartamu. 5. Po konslutacji z lekarzem - jeśli to możliwe - należy odstawić leki (w szczególności moczopędne). WAŻNA WSKAZÓWKA DLA KOBIET - badania nie przeprowadza się w czasie miesiączki.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.