Pakiet rozszerzony / 2 badań
Pakiet ocena mikroflory jelitowej to panel badań przeznaczony do diagnozowania i monitorowania dysbiozy, składa się z badania Organix Gastro oraz badania poziomu glifosatu w moczu.
Oczekiwanie na wynik
13 dni roboczych
Przygotowanie
Dysbioza jest stanem zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej, polegającej na zmianach w jej składzie ilościowym i jakościowym. Dysbioza może współistnieć z chorobami przewlekłymi, może być wynikiem nieodpowiedniej diety lub zażywania niektórych leków (antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inhibitorów pompy protonowej). Dysbioza może być również rezultatem stanów zapalnych jelit oraz chorób, które atakują również jelita, np. COVID-19.
Objawy dysbiozy mogą pochodzić z przewodu pokarmowego (wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zaparcia), czasem przypominając zespół jelita drażliwego. Mogą to być również objawy ogólne lub będące wynikiem zaburzeń ze strony układu nerwowego: zmęczenie, senność, wahania nastroju, drażliwość. Dysbioza często współistnieje również z depresją.
Pakiet ocena mikroflory jelitowej składa się z badań Organix Gastro (pośredni test dysbiozy oraz glifosat (poziom herbicydów).
Wykonanie obydwu badań w pakiecie daje szerszy obraz statusu mikrobioty jelitowej, i pozwala na wdrożenie terapii.
Obydwa badania są wykonywane z moczu, dzięki czemu próbki są łatwe do pobrania, a materiał jest stabilny.
Badanie Organix Gastro wymaga starannego przygotowania, aby wyniki nie był fałszywie dodatni.
6. Po konsultacji z lekarzem - jeśli to możliwe - należy odstawić leki (w szczególności moczopędne).
WAŻNE!
Badania w pakiecie wykonywane są z moczu. Materiał należy przynieść do Punktu Pobrań w 2 oddzielnych próbkach – Organix Gastro wymaga specjalnego zestawu do pobrania, który można otrzymać w Punkcie Pobrań. Przy badaniu glifosatu wystarczy zwykły pojemnik na mocz.
Badanie mikroflory jelitowej wskazane jest u pacjentów, u których lekarz podejrzewa istnienie dysbiozy jelitowej. Mogą to być pacjenci:
Badanie mikroflory jelitowej może być również wykonywane w celu monitorowania leczenia.
Pakiet może być zlecany również dzieciom z ryzykiem zaburzeń mikroflory jelitowej (np. urodzonym poprzez cesarskie cięcie, karmionym sztucznie, z nieswoistymi objawami z przewodu pokarmowego, po antybiotykoterapii).
1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach wieczornych i nocnych unikaj przyjmowania dużych ilości płynów. 2. Ostatni posiłek należy spożyć co najmniej 8 godzin przed oddaniem próbki moczu. Materiał do badania należy zbierać na czczo. 3. W ciągu 48 godzin przed pobraniem moczu nie należy spożywać ryb oraz owoców morza. 4. W ciągu 24 godzin przed pobraniem moczu nie należy spożywać następujących produktów: - owoców - w szczególnościa jabłek, śliwek, wiśni, borówek, bananów, kiwi, rabarbaru, rodzynek, awokado - pomidorów oraz dyni piżmowej - orzechów - w szczególności włoskich oraz pekan, pestek dyni - napojów, w szczególności lemoniady oraz wina (zawiera dwuwinian potasu) - dodatków do żywności: kwasu benzoesowego i aspartamu. 5. Po konslutacji z lekarzem - jeśli to możliwe - należy odstawić leki (w szczególności moczopędne). WAŻNA WSKAZÓWKA DLA KOBIET - badania nie przeprowadza się w czasie miesiączki.