1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Celiakia – pakiet diagnostyczny

Celiakia – pakiet diagnostyczny

Pakiet rozszerzony / 3 badań

Pakiet glutenowy to pakiet badań laboratoryjnych pomocnych w diagnostyce celiakii. W celu ułatwienia rozpoznania nasz pakiet badań na celiakię zawiera badanie stężenia IgA, pozwalające na wykluczenie w jednym pobraniu niedoborów tej immunoglobuliny, co może dawać fałszywie ujemne wyniki i opóźniać diagnozę.

Oczekiwanie na wynik

-

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku

Składowe pakietu

angle-down-icon

Celiakia to immunozależna enteropatia (stan chorobowy w obrębie jelita, który obniża jego zdolności absorpcyjne i zwiększa przepuszczalność). Choroba wywoływana jest przez nadwrażliwość na gluten, występuje u osób z predyspozycją genetyczną. Choroba może się objawiać w każdym wieku, również u osób dorosłych i starszych. Niestety ten ostatni fakt nie zawsze bywa brany pod uwagę, dlatego u osób dorosłych celiakia często pozostaje nierozpoznana przez wiele lat.

Podłożem objawów u pacjentów z tą chorobą jest zanik kosmków jelitowych, do którego dochodzi pod wpływem zawartego w pożywieniu glutenu. Skutkiem zaniku kosmków są zaburzenia wchłaniania, niedobory witamin i składników odżywczych, w tym niedokrwistość. Pacjenci mogą skarżyć się na: bóle brzucha, wzdęcia, nudności, biegunki (często mylnie interpretowane jako zespół jelita drażliwego), przewlekłe zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia nastroju z depresją, problemy skórne (swędzące wysypki). Celiakia może również powodować niepłodność.

U niektórych pacjentów choroba może przebiegać bezobjawowo, zwłaszcza u osób z: cukrzycą t.1, trisomią 21, zespołem Turnera, selektywnym niedoborem IgA. Ponadto u krewnych I stopnia osób z rozpoznaną celiakią.

Badania laboratoryjne wykonane przy podejrzeniu celiakii dają szansę pacjentom na wcześniejszą diagnozę. Przed wykonaniem badań ważne jest, aby nie przechodzić na dietę bezglutenową, ponieważ uniemożliwia to prawidłową diagnostykę tej choroby.

Pakiet glutenowy – kto i kiedy powinien wykonać badania w kierunku celiakii?

Wskazaniem do wykonania badań w kierunku celiakii są objawy sugerujące tę chorobę – bóle brzucha, wzdęcia, biegunki (czasem są to objawy przypisywane zespołowi jelita drażliwego). Ponadto występowanie niedokrwistości, której przyczynę trudno jest ustalić, osłabienie i zmęczenie, podwyższony poziom enzymów wątrobowych (AsPAT/AlAT), osteoporoza.

Wskazaniem do wykonania Pakietu glutenowego jest również niepłodność i niepowodzenia w utrzymaniu ciąży.

Celiakia może również towarzyszyć innym chorobom autoimmunizacyjnym. Badanie powinno obejmować również krewnych I stopnia osób z rozpoznaną celiakią.

Więcej informacji na temat celiakii znajdziesz w webinarze, który dla pacjentów ALAB laboratoria poprowadziła prof. Bożena Cukrowska:

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.