Pakiet rozszerzony / 8 badań
Pakiet po infekcji COVID rozszerzony to 8 badań ukierunkowanych na kontrolę stanu zdrowia osób, które przeszły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 pod postacią choroby COVID-19, jak również bezobjawowo.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Przygotowanie
Long COVID, czyli zespół pocovidowy to powikłania zdrowotne, które odczuwa pacjent po przejściu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wystąpienie tych objawów często nie bywa kojarzone z przejściem infekcji, pacjenci bywają diagnozowani pod kątem różnych chorób, np. niedoczynności tarczycy lub niedokrwistości, jeśli objawem dominującym jest zmęczenie czy osłabienie.
Jakie jeszcze objawy mogą się pojawić w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2? Przede wszystkim są to zaburzenia pamięci i koncentracji, bóle głowy. Poza tym symptomy ze strony układu krążenia (kołatania serca, bóle w klatce piersiowej), układu oddechowego i – coraz częściej – układu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, zaburzenia trawienia, dysbioza). Inne objawy to wysypki, bóle stawów i mięśni, szum w uszach, zaburzenia zatorowo-zakrzepowe.
Z powodu tak rozległego obrazu klinicznego long COVID badania laboratoryjne powinny być ukierunkowane na monitorowanie najczęstszych problemów zdrowotnych.
Morfologia – badanie podstawowe, wskazujące ogólny stan zdrowia i – dzięki informacji o poziomie leukocytów – monitoruje występowanie stanu zapalnego.
D-dimery – SARS-CoV-2 jest wirusem, który poprzez aktywację układu krzepnięcia i uszkadzanie śródbłonka naczyń krwionośnych sprzyja tworzeniu się zakrzepów. Groźną konsekwencją takiego stanu może być zawał serca, udar mózgu lub zator płuc. Oznaczenie poziomu d-dimerów pomaga w rozpoznaniu zakrzepicy – ich niski poziom z dużym prawdopodobieństwem wyklucza występowanie problemów zatorowo-zakrzepowych (u osób zdrowych występują one w ilościach śladowych).
Cholesterol – wysoki poziom cholesterolu sprzyja występowaniu miażdżycy i zwiększa ryzyko powstania zakrzepów.
Glukoza – cukrzyca sprzyja występowaniu powikłań po COVID-19, w wyniku infekcji trudniej jest wyrównać już istniejącą cukrzycę. Problemem w Polsce jest fakt, iż blisko 700 tys. osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż chorują na cukrzycę. Dlatego ten parametr jest tak ważny w monitorowaniu stanu po COVID-19.
Pozostałe badania to kreatynina – monitoruje funkcję nerek, ALT (aminotransferaza alaninowa) – monitoruje funkcję wątroby, poziom witaminy D – jej niedobór zwiększa ryzyko długotrwałego utrzymywania się objawów po chorobie.
Badania powinna wykonać każda osoba, która przeszła zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, po chorobie COVID-19. Ponieważ wiele zakażeń tym wirusem przechodzi bezobjawowo, w celach profilaktycznych pakiet badań może zrobić każdy, zwłaszcza jeśli odczuwa opisane powyżej objawy.
Zalecane pobieranie rano na czczo, 8 godz. od przyjęcia ostatniego posiłku lub według wskazań lekarza.