1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Pakiet rekreacja i fitness rozszerzony

Pakiet rekreacja i fitness rozszerzony

Pakiet rozszerzony / 16 badań

Pakiet rekreacja i fitness rozszerzony to dopełnienie pakietu podstawowego dla osób uprawiających fitness w sposób rekreacyjny. Przeznaczony dla tych, którzy nie chcą poprzestać na badaniach rutynowych, ale w jednym pobraniu chcieliby pogłębić diagnostykę.

Oczekiwanie na wynik

-

Przygotowanie

  • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Pakiet rekreacja i fitness rozszerzony to dopełnienie pakietu podstawowego dla osób uprawiających fitness w sposób rekreacyjny. Przeznaczony dla tych, którzy nie chcą poprzestać na badaniach rutynowych, ale w jednym pobraniu chcieliby pogłębić diagnostykę.

Zdrowa aktywność fizyczna to aktywność poparta badaniami laboratoryjnymi, które należałoby wykonać przed jej rozpoczęciem, a potem kontrolnie co 1-2 lata, w zależności od badania.

Pakiet rozszerzony w jednym pobraniu pokazuje aż 16 parametrów, od podstawowych (lipidogram, morfologia), przez glukozę i insulinę - odzwierciedlające stan naszej gospodarki węglowodanowej (jej kondycja jest ważnym czynnikiem modyfikowania aktywności fizycznej oraz diety). 

Poza tym w pakiecie jest badanie poziomu tyreotropiny (TSH) (zaburzenia czynności tarczycy upośledzają tolerancję wysiłku), witaminy D (powszechny niedobór witaminy D w naszej szerokości geograficznej należy wyrównać przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego) i enzymów wątrobowych (AsPAT i AlAT) - wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu tych enzymów, co jest zjawiskiem normalnym, jednak aby uniknąć niebezpieczeństwa fałszywej interpretacji poziomu wyników AsPAT i AlAT u osób aktywnych fizycznie warto wykonać te badania przed rozpoczęciem tej aktywności (ważne - badania poziomów enzymów wątrobowych w czasie treningów wykonujemy po 1-2 dniach przerwy od treningów). 

Ponadto w pakiecie znajdziemy pomiar poziomu ferrytyny, która odzwierciedla poziom żelaza w organizmie. Zanim podejmiemy wysiłek fizyczny warto sprawdzić czy poziom żelaza – pierwiastka, od którego zależy utlenowanie naszej krwi – mieści się w wartościach referencyjnych i czy nie zagraża nam niedokrwistość z niedoboru żelaza, ograniczająca tolerancję wysiłku.

Sód, potas i magnez to pierwiastki spełniające ważną rolę w organizmie, wpływające m.in. na pracę mięśni oraz ważne dla nawodnienia organizmu. Ich wyrównywanie zapobiega skurczom mięśni, wpływa na wytrzymałość i prawidłową pracę serca. Należy pamiętać, iż są to mikroelementy łatwo tracone w czasie intensywnej aktywności fizycznej.

Białko całkowite – białko jest podstawowym elementem budulcowym mięśni, dlatego jest niezwykle ważne u osób uprawiających aktywność fizyczną. Ważnym jest aby kontrolować zarówno niedobory, jak i nadmiar białka, który może być groźny dla nerek. Nadmierna podaż biała w diecie u osób aktywnych fizycznie nie jest zjawiskiem pożądanym.

Wszystkich zainteresowanych szerzej tematem zapraszamy do artykułu napisanego przez Agnieszkę Janasiak, zwyciężczynię Wings for Life 2016, wicemistrzynię Polski w maratonie. Z wykształcenia mgr fizjoterapii, z pasji trener biegaczy amatorów. Artykuł ma tytuł „Badania laboratoryjne u biegaczy”, ukazał się w numerze 3 naszego kwartalnika ALAB INFORMATOR – MAGAZYN O BADNIACH I NIE TYLKO i jest napisany okiem praktyka.

Pakiet zawiera następujące badania:

MORF Morfologia GLU Glukoza CHOL Cholesterol całkowity HDL Cholesterol HDL w surowicy LDL-WYL Cholesterol LDL - wyliczany TG Triglicerydy TSH Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji AST Aminotransferaza asparaginianowa ALT Aminotransferaza alaninowa  WIT-DTO Witamina 25(OH)D Total  INS Insulina FERR Ferrytyna NA Sód w surowicy K Potas w surowicy TP Białko całkowite MG Magnez w surowicy

Dodatkowe przygotowanie

Zalecane pobieranie rano na czczo, 8 godz. od przyjęcia ostatniego posiłku lub według wskazań lekarza.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Otrzymuj powiadomienia o akcjach promocyjnych oraz akcjach profilaktycznych realizowanych z partnerami ALAB laboratoria sp. z o.o. Dostępem do powiadomień możesz zarządzać z poziomu swojego konta, dowolnie włączając bądź wyłączając zgody.