Reaktywnym zapaleniem stawów nazywamy stan, w którym przebycie infekcji określonymi patogenami, może prowadzić do wystąpienia zapalenia stawów.
Pakiet reaktywne zapalenie stawów obejmuje następujące badania:
- B. burgdorferi s. lato w klasach IgM i IgG. Badanie wykrywające przeciwciała dla antygenów krętków Borrelia burgdorferi s.l. w klasie IgM i klasie IgG. Dodatnie wyniki badań przesiewowych powinny być zweryfikowane testem typu Western Blot (WB -testem potwierdzenia). W przebiegu boreliozy często obserwujemy dolegliwości stawowe, które mogą imitować choroby reumatyczne. Diagnoza ważna jest w kontekście odpowiedniej terapii: antybiotyki (borelioza) vs leki modyfikujące przebieg choroby (np. RZS).
- Parwowirus B19 w klasach IgM i IgG. Celem badania jest oznaczenie w surowicy przeciwciał IgM i IgG specyficznych dla antygenów Parwowirusa B19. Obecność przeciwciał IgM świadczy o świeżym zakażeniu parwowirusem. Dodatnie IgG, przy braku IgM, informuje o przechorowaniu.
- Yersinia w klasach IgM, IgG i IgA. Człowiek zakaża się pałeczkami Yersinia jedząc zakażone produkty pochodzenia zwierzęcego (surowe lub półsurowe mięso), pijąc zakażoną wodę lub spożywając zakażoną żywność. Główne objawy dotyczą przewodu pokarmowego. W przebiegu zakażenia może dojść do wystąpienia zapalenia stawów. Obecność przeciwciał w klasie IgM potwierdza świeżą infekcję, a IgG – przebytą.
- Chlamydia trachomatis, M.hominis, M.genitalium, Ureaplasma sp. met real time-PCR. Zakażenie uropatogenami odpowiada również za reaktywne zapalenia stawów – powyższe badania pozwalają na ich diagnostykę.
- Kalprotektyna w kale - Badanie poziomu kalprotektyny w kale znajduje zastosowanie w przypadku diagnostyki nieswoistych chorób zapalnych jelit w przebiegu których może dochodzić do zapalenia stawów.
Pakiet powinien być wykonany łącznie z pakietem reumatologicznym podstawowym, co pozwoli na jednoczesną ocenę stanu klinicznego pacjenta.
Przygotowanie do badania
- Materiałem do badań jest krew. Pobranie krwi nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo, należy unikać posiłków wysokotłuszczowych przed pobraniem.
- Kalprotektyna w kale – materiałem do badań jest kał.
- Wykrywanie DNA Chlamydia trachomatis/M. hominis/ M.genitalium/ Ureaplasma sp. – materiałem do badania jest mocz. Przeciwwskazaniem do badania w przypadku kobiet jest obecność miesiączki, ponieważ duża ilość krwi może być powodem hamowania zachodzącej reakcji PCR. Należy pobrać pierwszych 20 do 30 ml świeżo oddanego moczu ( pierwsza część strumienia) do pojemnika na mocz.