1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet reumatyczny rozszerzony

Pakiet reumatyczny rozszerzony

Pakiet rozszerzony / 7 badań

Pakiet reumatyczny rozszerzony to uzupełniona o dwa badania wersja Pakietu reumatycznego. Jest przeznaczony dla pacjentów odczuwających dolegliwości w stawach (bóle, sztywność stawów, zmniejszenie sprawności fizycznej). Celem badań jest weryfikacja, czy przyczyną bólów jest stan zapalny tkanki łącznej leżący u podłoża chorób reumatycznych.

Oczekiwanie na wynik

-

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • bądź na czczo, czyli minimum 8-12 godzin po ostatnim posiłku
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku

Składowe pakietu

angle-down-icon

Choroby reumatyczne to cała grupa schorzeń, u podłoża których leżą przewlekłe zmiany zapalne w obrębie tkanki łącznej. Genezą tych zmian są reakcje autoimmunologiczne. Oznacza to, iż układ immunologiczny chorego atakuje jego własne tkanki, wywołując stan zapalny, objawiający się bólem i obrzękiem stawów, ograniczeniem ruchomości w stawach, w skrajnych przypadkach ankylozę, czyli zesztywnienie stawu.

Spektrum chorób reumatycznych to około 300 jednostek chorobowych. Należą do nich m. in:

 • RZS – reumatoidalne zapalenie stawów (z charakterystyczną poranną sztywnością stawów, która nie ustępuje przez co najmniej godzinę) – dotyczy najczęściej małych stawów rąk i stóp;
 • MIZS – młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, pojawiające się przed 16 r.ż.;
 • toczeń układowy – którego charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie policzków i nosa w kształcie motyla, towarzyszące bólom i obrzękom stawów.

Nieleczone choroby reumatyczne prowadzą nie tylko do uszkodzenia stawów, ale mogą spowodować również powikłania wielonarządowe. Dlatego wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia jest kluczowe w tych jednostkach chorobowych. Pakiet reumatyczny rozszerzony zawiera badania, które to umożliwiają oraz pomagają różnicować objawy z dną moczanową.

 • Morfologia obrazuje ogólny stan zdrowia oraz wskazuje na istnienie stanu zapalnego. Istotnym parametrem morfologii z punktu widzenia tych chorób jest liczba leukocytów (krwinek białych) oraz niedokrwistość (poziom hemoglobiny).
 • Czynnik reumatoidalny (RF) - serologiczny marker RZS, rodzaj autoprzeciwciała niszczącego tkanki osoby chorej.
 • Kwas moczowy w surowicy - różnicuje przyczyny objawów. Podwyższony poziom kwasu moczowego sugeruje dnę moczanową jako źródło dolegliwości.
 • CRP - podwyższony poziom tego białka świadczy o stanie zapalnym i różnicuje RZS od choroby zwyrodnieniowej stawów, w której nie ma podłoża zapalnego.
 • ASO - test ilościowy - badanie pokazujące, czy występująca choroba reumatyczna jest powikłaniem po przebytej infekcji paciorkowcem z grupy A.
 • Przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowemu peptydowi 3 (antyCCP) - uznawane za specyficzny marker reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
 • Przeciwciała przeciwjądrowe ANA.

Pakiet reumatyczny rozszerzony - kto i kiedy powinien wykonać?

Badanie powinny wykonać osoby, które odczuwają bóle stawów, obrzęk, ograniczenie ich ruchomości.

Pakiet reumatyczny rozszerzony jest pomocny w weryfikacji podejrzenia RZS.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj pewność, że nie umknie Ci żaden ciekawy artykuł! Poinformujemy Cię też o najnowszych akcjach profilaktycznych w naszym e-sklepie.