(Liczba badań: 2)
Pakiet ryzyko cukrzycy zawiera dwa badania laboratoryjne, które służą rozpoznaniu cukrzycy - poziom glukozy na czczo i oznaczenie hemoglobiny glikowanej. Badanie poziomu hemoglobiny wykonywane jest metodą HPLC.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Przygotowanie
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która jest rozpoznawana na podstawie badań laboratoryjnych. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 2,5 mln osób, z tego blisko 700 tys. o tym nie wie. Uchwycenie choroby na jej wczesnym etapie - gdy jeszcze nie ma objawów - jest kluczowe, aby nie dopuścić do jej groźnych powikłań.
Pierwszym etapem choroby może być stan przedcukrzycowy (upośledzona tolerancja glukozy lub nieprawidłowa glikemia na czczo). Jego rozpoznanie możliwe jest, gdy poziom glukozy na czczo we krwi żylnej wynosi 100 – 125 mg/dl. Zwiększa to znacznie ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości.
Rozpoznania cukrzycy dokonuje się również na podstawie badań laboratoryjnych. Do postawienia diagnozy tej choroby upoważnia poziom glukozy na czczo wynoszący co najmniej 126 mg/dl w dwukrotnie wykonanym badaniu krwi.
Badanie poziomu hemoglobiny w pakiecie wykonywane jest metodą HPLC (wysokosprawnej chromatografii cieczowej). Jest to zgodnie z zaleceniami NGSP, amerykańskiego Narodowego Programu Standaryzacji Glikohemoglobiny - National Glycohemoglobin Standardization Program. Tylko metody uznane przed NGSP mogą być używane do rozpoznania tej choroby i jedną z takich metod jest HPLC. Hemoglobina glikowana jest parametrem, który pokazuje wyrównanie poziomu glukozy do trzech miesięcy wstecz.W przypadku HbA1C już jednorazowo podwyższony wynik poziomu tego parametru - powyżej 6,5% - upoważnia do postawienia diagnozy cukrzyca.
Ponieważ cukrzyca jest chorobą, która może przebiegać bezobjawowo, zalecane jest wykonywanie badań przesiewowych. Raz w roku badania powinny wykonywać osoby z grup podwyższonego ryzyka wystąpienia cukrzycy. Są to pacjenci:
Badanie w kierunku cukrzycy powinny wykonywać raz na trzy lata osoby zdrowe po ukończeniu 45 r.ż.
Pakiet ryzyko cukrzycy przeznaczony jest również dla kobiet, które przeszły cukrzycę ciężarnych lub urodziły dziecko o wadze > 4 kg oraz cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS).
Zalecane pobieranie rano na czczo, 8 godz. od przyjęcia ostatniego posiłku lub według wskazań lekarza.