1. Strona główna
  arrow-right-icon
 2. Katalog badań
  arrow-right-icon
 3. Pakiet sportowcy podstawowy

Pakiet sportowcy podstawowy

Pakiet rozszerzony / 14 badań

Pakiet sportowcy podstawowy jest przeznaczony dla osób zamierzających uprawiać bardziej intensywną aktywność fizyczną, np. maraton czy triathlon, lub intensywne ćwiczenia na siłowni.

Oczekiwanie na wynik

-

Przygotowanie

 • przed pobraniem postaraj się odpocząć przez ok. 15 minut
 • udaj się na pobranie w godzinach porannych
 • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
 • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Składowe pakietu

angle-down-icon

Pakiet sportowcy podstawowy jest przeznaczony dla osób zamierzających uprawiać bardziej intensywną aktywność fizyczną, np. maraton czy triathlon, lub intensywne ćwiczenia na siłowni.

Badania laboratoryjne dla sportowców pozwalające na ocenę stanu zdrowia należy wykonać przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, oraz kontrolnie co 12 – 24 miesiące, w zależności od badania.

Pakiet zawiera badania pozwalające ocenić podstawowy stan zdrowia:

 • morfologia
 • lipidogram
 • poziom glukozy w surowicy - zaburzenia metabolizmu glukozy wpływają na funkcjonowanie organizmu w czasie wysiłku oraz są wskazaniem do zmodyfikowania aktywności i diety

Ponadto pakiet sportowcy zawiera badania:

 • Tyreotropina (TSH) – daje obraz czynności tarczycy, której zaburzenia funkcjonowania skutkują gorszą tolerancją wysiłku.
 • witamina D – jej niedobór jest powszechny w naszej aktywności geograficznej i należy go wyrównać przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego. Tylko zbadanie wyjściowego poziomu witaminy D pozwoli na określenie odpowiedniej dawki suplementacyjnej.
 • AsPAT i AlAT - wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu enzymów wątrobowych. Nie jest to zjawisko groźne, poziomy enzymów szybko wracają do normy po okresie odpoczynku. Jednak aby uniknąć niebezpieczeństwa fałszywej interpretacji poziomu wyników AsPAT i AlAT u osób trenujących warto wykonać te badania przed rozpoczęciem swojej aktywności. Pamiętajmy również, że badania poziomów enzymów wątrobowych w czasie treningów wykonujemy po 1-2 dniach odpoczynku.
 • sód, potas to pierwiastki spełniające ważną rolę w organizmie. Wpływają m.in. na pracę mięśni, są ważne dla nawodnienia organizmu. Ich wyrównywanie zapobiega skurczom mięśni, wpływa na wytrzymałość i prawidłową pracę serca. Należy pamiętać, iż są to mikroelementy łatwo tracone w czasie intensywnej aktywności fizycznej. Więcej o prawidłowej gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu w tym linku
 • testosteron i kortyzol – ocena poziomu tych hormonów może mieć znaczenie w ocenie przeładowania obciążeniem treningowym. ​​

Wszystkich zainteresowanych szerzej tematem zapraszamy do artykułu napisanego przez Agnieszkę Janasiak, zwyciężczynię Wings for Life 2016, wicemistrzynię Polski w maratonie. Z wykształcenia mgr fizjoterapii, z pasji trener biegaczy amatorów. Artykuł ma tytuł „Badania laboratoryjne u biegaczy”, ukazał się w numerze 3 naszego kwartalnika ALAB INFORMATOR – MAGAZYN O BADNIACH I NIE TYLKO i jest napisany okiem praktyka.

Przygotowanie do badania:

 • na badania zgłaszamy się na czczo
 • badania wykonujemy w godzinach porannych (różnice w poziomie hormonów w surowicy wynikające z pory dnia mogą sięgać nawet 50 %).

W pakiecie znajdują się następujące badania:

MORF Morfologia GLU Glukoza CHOL Cholesterol całkowity HDL Cholesterol HDL w surowicy LDL-WYL Cholesterol LDL - wyliczany TG Triglicerydy TSH Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji AST Aminotransferaza asparaginianowa ALT Aminotransferaza alaninowa WIT-DTO Witamina 25(OH)D Total TESTOST Testosteron KORT Kortyzol NA Sód w surowicy K Potas w surowicy

W PAKIECIE ROZSZERZONYM znajdują się dodatkowo: 

INS Insulina (L97) FERR Ferrytyna (L05) MG Magnez w surowicy (M87) TEST-F Testosteron wolny (O41) TP Białko całkowite (I77) CK Kinaza kreatynowa (CK) (M18)

Dodatkowe przygotowanie

U kobiet pobranie krwi należy wykonać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Otrzymuj powiadomienia o akcjach promocyjnych oraz akcjach profilaktycznych realizowanych z partnerami ALAB laboratoria sp. z o.o. Dostępem do powiadomień możesz zarządzać z poziomu swojego konta, dowolnie włączając bądź wyłączając zgody.