Pakiet rozszerzony / 0 badań
Oczekiwanie na wynik
2 dni robocze
Badanie PREEK wykorzystuje się w diagnostyce preeklampsji (stanu przedrzucawkowego). Badanie zawiera oznaczenia SFLT-1 i PLGF.
Preeklampsja - stan przedrzucawkowy jest ciężkim powikłaniem ciąży, w jej przebiegu dochodzi do upośledzenia przepływu krwi w łożysku, co prowadzi do niedotlenienia płodu, nadciśnienia u ciężarnej (> 140/90) i proteinurii (>0,5g/dobę). Preeklampsja rozwija się najczęściej po 20. tygodniu ciąży i zazwyczaj ustępuje w ciągu 42 dni po porodzie. Jest powikłaniem ciąży zagrażającym dziecku i matce, rozpoznawanym w 3-5% ciąży. Najcięższa postać PE, zespół HELLP objawia się: skąpomoczem, zaburzeniami widzenia, obrzękiem płuc i sinicą, bólami podbrzusza lub prawego podżebrza, upośledzoną funkcją wątroby, trombocytopenią.
Oznaczenia PLGF oraz sFLT-1 wykorzystywane są jako wczesne markery diagnostyki stanu przedrzucawkowego. Dodatkowo stosunek sFLT-1/PLGF w połączeniu z innymi informacjami diagnostycznymi i klinicznymi stosowany jest jako parametr pomocniczy w krótkoterminowej predykcji preeklampsji (potwierdzenie lub wykluczenie) u kobiet ciężarnych z podejrzeniem stanu przedrzucawkowego, a także usprawnia różnicowanie stanu przedrzucawkowego z innymi stanami związanymi z nadciśnieniem u ciężarnych.
Na czym polega badanie PREEK?
Jest to badanie biochemiczne oparte na pobraniu krwi od pacjentki i oznaczeniu stężenia rozpuszczalnego receptora naczyniowego czynnika wzrostu śródbłonka typu 1 S-FLT-1 i łożyskowego czynnika wzrostu PLGF. Wyniki badań powinny zostać omówione z lekarzem.