1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. 17 ketosteroidy w DZM (M17)

17 ketosteroidy w DZM (M17)

Badanie stężenia 17-ketosteroidów w moczu ze zbiórki dobowej wykonuje się w diagnostyce zaburzeń wydzielania androgenów.

Oczekiwanie na wynik

22 dni robocze

Materiał

Dobowa zbiórka moczu

17-ketosterydy są metabolitami androgenów. Ich stężenie w moczu stanowi wskaźnik wydalania androgenów przez nadnercza i męskie gonady.

Badanie jest wykonywane m.in. w diagnostyce niedoczynności nadnerczy i w celu określenia przyczyny obniżenia czynności hormonalnej męskich gonad (zmniejszony poziom 17-ketosteroidów).

Podwyższone stężenie 17-ketosteroidów jest obserwowane z kolei w przypadku raka nadnerczy, zespołu Cushinga, zespołu nadnerczowo-płciowego i nowotworów jądra, a także w ciąży.

Dodatkowe przygotowanie

  • Przed pobraniem należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą odczytanie objętości.
  • Dodatkowo będzie potrzebny pojemnik jednorazowy, do którego zostanie przelana próbka moczu ze zbiórki (pojemniki można odebrać z Punktu Pobrań - należy wcześniej skontaktować się z Punktem Pobrań).
  • Dobową zbiórkę moczu rozpocznij rano. Pierwszą poranną porcję moczu odrzucić (do toalety). Zacznij od drugiej i zbieraj do naczynia. Ostatnią porcją DZM jest mocz poranny dnia następnego. Zbierany mocz przechowywać w chłodnym miejscu. Po zakończeniu zbiórki, mocz dokładnie wymieszaj, zmierz objętość, a następnie przelej około 50-100 ml do pojemnika i dostarcz do Punktu Pobrań.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Możliwość rezerwacji online terminu pobrania

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.