AMH (hormon anty-Mullerowski, ang. anti-Mullerian hormone) jest hormonem produkowanym przez jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn. Oznaczenie tego hormonu u kobiet pozwala na ocenę rezerwy jajnikowej, będącej markerem płodności. Znajduje również zastosowanie przed procedurą in vitro.
Oczekiwanie na wynik
2 dni robocze
Materiał
Krew
Przygotowanie
AMH (hormon anty-Mullerowski) to hormon produkowany przez męskie oraz żeńskie komórki rozrodcze, jego poziom zależny jest od wieku oraz płci. U kobiet najwyższy jest od momentu pokwitania, jednak ponieważ już od 30 r.ż. obserwuje się spadek puli komórek jajowych, a tym samym zdolność do posiadania dziecka, oznaczenie poziomu AMH jest cennym markerem aktualnej płodności kobiety, wskazującym szansę zajścia w ciążę. Pomaga również oszacować moment rozpoczęcia menopauzy. U kobiet w okresie okołomenopauzalnym jego stężenie jest niskie, a po menopauzie nieoznaczalne.
Oznaczenie stężenia AMH może być wykonane w dowolnym dniu cyklu, o dowolnej porze dnia. Na jego poziom nie wpływa również stosowanie leków antykoncepcyjnych.
Podwyższone stężenie AMH stwierdza się w zespole policystycznych jajników (PCOS), gdzie – pomimo wysokiej rezerwy jajnikowej – obserwowane są problemy z zajściem w ciążę.
Wysoki poziom AMH może być również spowodowany przez niektóre nowotwory jajników.
Biorąc pod uwagę fakt, iż problem niepłodności dotyka coraz większą liczbę par oraz fakt, iż kobiety decydują się na zajście w ciążę w coraz późniejszym wieku, badanie AMH powinno być wykonane przez każdą kobietę, która planuje zostać mamą w celu oceny aktualnej szansy na poczęcie dziecka. Poziom AMH – zwłaszcza u kobiet po 30-35 r.ż. – dostarczy informacji, czy można jeszcze poczekać z decyzją o ciąży.
Oznaczenie stężenia AMH znajduje zastosowanie w:
U chłopców i mężczyzn badanie AMH może być wykorzystane:
W przypadku kobiet, badanie AMH może być wykonywane o dowolnej porze dnia i niezależnie od fazy cyklu. Na poziom AMH nie ma wpływu terapia hormonalna ani antykoncepcyjna.